Noże z ostrzem stałym

Nóż z ostrzem stałym to podstawowy element ekwipunku na wypadach bushcraftowych i survivalowych. Dobry, mocny nóż survivalowy jest niezastąpiony w typowych sytuacjach w terenie: podczas prac obozowych, przy budowie schronienia, podczas przygotowywania opału i rozpalania ognia, czy do przygotowania posiłku. Nie zawiedzie nawet w nieprzewidzianych lub awaryjnych sytuacjach. Również na wycieczce do lasu, na biwaku, czy podczas górskiego trekkingu poręczny, lekki nóż z ostrzem stałym jest niezbędny. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór wysokiej jakości noży z ostrzem stałym renomowanych producentów doskonałych do zastosowań bushcraftowo-survivalowych oraz wiele modeli typowych noży turystycznych.

Nóż survivalowy

Wykonany w technologii full-tang, najczęściej z jednego kawałka wysokiej jakości stali węglowej. Wytrzymały, odporny na trudy użytkowania i duże obciążenia podczas pracy. Jednocześnie praktyczny i poręczny w użyciu, zapewniający stabilny i bezpieczny chwyt w każdej sytuacji. Głownia noża survivalowego pokryta jest często powłoką zabezpieczającą przed korozją i redukującą odblaski. W wielu modelach noży survivalowych górna krawędź głowni od strony rękojeści tworzy półeczkę, karbowanie lub podporę pod kciuk, co znacznie poprawia chwyt. Ponadto wiele dużych noży survivalowych posiada wycięcie pod palec wskazujący pozwalające na skrócenie chwytu i wygodniejsze operowanie nożem przy bardziej precyzyjnych pracach. Nóż survivalowy najczęściej zakończony jest zbijakiem do szyb. Rękojeść noża survivalowego musi zapewniać wygodny, stabilny i bezpieczny chwyt. Ergonomiczny kształt, odpowiednie wyprofilowanie i faktura oraz wysokie właściwości antypoślizgowe pozwalają bezpiecznie posługiwać się nożem w każdych warunkach, nawet mając mokrą, zabrudzoną dłoń, czy rękawicę. Rękojeść w nożach survivalowych wykonana jest z wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, np. z: Micarty, G10, Ultramid, Grivery. Najczęściej rękojeść na końcu posiada otwór do przewleczenia parakordu. Nóż survivalowy przenoszony jest w dobrze spasowanej pochwie całkowicie zabezpieczającej go przed przypadkowym wysunięciem się, czy zgubieniem. Pochwa jest niejednokrotnie elementem systemu mocowania, który umożliwia przenoszenie noża na kilka sposobów np.: klasycznie na pasie, na pasie w pozycji opuszczonej, na pasie w pozycji poziomej, umocowany do kamizelki, plecaka lub innego oporządzenia.


Małe noże survivalowe typu Neck często pełnią rolę tzw. noża zapasowego, choć w wielu przypadkach mogą być użyte jako podstawowe narzędzie. Są to niewielkie noże również wykonane jako full-tang z dobrej stali węglowej. Posiadają otwartą rękojeść, a ich  krawędź tnąca ma długość kilku cm. Niewielkie wymiary, płaski kształt oraz mała waga sprawiają, że noże typu Neck można wygodnie przenosić zawieszone na szyi. Są również bardzo łatwe do ukrycia przy ciele lub w ekwipunku.


W naszej ofercie znajdują się profesjonalne noże survivalowe przeznaczone do najbardziej wymagających zastosowań renomowanych amerykańskich marek: ESEE Knives, Ka-Bar, Ontario, z kultowym, najbardziej rozpoznawalnym nożem survivalowym ESEE-5 oraz mocne duże noże Ka-Bar np.: BK2, BK9, BK10. Ponadto oferujemy również mniejsze modele np.: ESEE 3, ESEE 4, ESEE Izula II, Ka-Bar BK16, czy Ontario RAT-3.
Posiadamy także szeroką ofertę noży Schrade i Gerber bardzo dobrze sprawdzających się podczas działań survivalowych. Szczególnie polecamy modele Schrade SCHF42, SCHF55, czy SCHF16 oraz Gerber Strongarm, LMF II i Prodigy. Ponadto od szwedzkiej Morakniv oferujemy mocne modele noży Garberg (w tym wersję ze stali nierdzewnej) oraz noże Ruike Jager F118 i Ruike F815 Hornet o głowniach wykonanych ze stali nierdzewnej Sandvik 14C28N.
Natomiast dla miłośników ręcznie wykonanych noży posiadamy ofertę wysokiej jakości mocnych noży survivalowych od uznanych polskich knifemakerów z Libra Knife Works. Wszystkie noże LKW wykonane są ze stali węglowej O2, posiadają rękojeść z Micarty lub G10 oraz pochwę z Kydexu. Najbardziej znane modele to Crusher, Crusher XL, Master Crusher, czy Hundur XL. Ofertę uzupełniają mniejsze noże np.: Dwarf, Compact Butcher, Sheepfoot, Ranger.
Z noży typu Neck szczególnie polecamy modele: ESEE Izula, ESEE Candiru, Ka-Bar Becker Skeleton, Schrade SCH406N i SCHF5N.

Nóż bushcraftowy

Nóż do bushcraftu ma często lżejszą konstrukcję oraz klasyczną drewnianą rękojeść. Jego kształt wywodzi się od noży traperskich, czy noży skandynawskich np.: Puukko. Głownia wykonana jest ze stali węglowej lub nierdzewnej i najczęściej posiada szlif Scandi lub pełny płaski, doskonały do pracy w drewnie. Mocniejsze modele noży bushcraftowych mają konstrukcję typu full rat tail tang, gdzie trzpień głowni przechodzi przez całą rękojeść i jest zanitowany na jej końcu, co znacznie podnosi wytrzymałość noża. Natomiast najbardziej wytrzymałe noże bushcraftowe wykonane są jako klasyczne full-tangi. Drewniana rękojeść oraz skórzana pochwa to klasyka noża bushcraftowego, dzięki czemu idealnie wpisuje się w leśne klimaty. Rękojeść ma często prosty, lekko baryłkowaty kształt, który świetnie leży w dłoni i zapewnia precyzję prowadzenia noża. Ponadto naturalne drewno zapewnia miły, ciepły dotyk. Pochwa w klasycznym nożu bushcraftowym wykonana jest z naturalnej skóry i umożliwia bezpieczne przenoszenie noża na pasie.
Bushcraft to również leśne rzemiosło, wytwarzanie potrzebnych przedmiotów i narzędzi własnoręcznie z naturalnych materiałów. Dlatego markowe noże bushcraftowe są często tylko etapem w rozwoju bushcraftowej pasji. Jej zwieńczeniem jest umiejętność samodzielnego wytwarzania narzędzi. Często „najlepszy nóż do bushcraftu”  to taki, który na podstawie własnego doświadczenia sami zaprojektujemy i wykonamy, uwzględniając nasze potrzeby, umiejętności, dostępne materiały itp. Własnoręczne wykonanie noża daje ogromną satysfakcję, a z czasem pozwoli stworzyć niepowtarzalną kolekcję.


W naszym sklepie oferujemy szeroką gamę noży bushcraftowych szwedzkiej Morakniv m in. modele Mora Kansbol, Bushcraft, czy Companion które posiadają antypoślizgową rękojeść z tworzywa. Natomiast noże z serii Mora Classic, których wzór został opracowany ponad 100 lat temu wykonane są ze stali węglowej z klasyczną drewnianą rękojeścią, a Mora Classic Original 1 posiada dodatkowo w komplecie pochwę z naturalnej skóry. Połączenie klasyki z nowoczesnością to noże Benchmade Puukko i Leuku. Swoim kształtem nawiązują do tradycyjnych fińskich noży. Wykonane jako full-tang z wysokiej jakości stali nierdzewnej CPM-3V zapewniają dużą wytrzymałość oraz bardzo dobre właściwości tnące, doskonale pracują w drewnie. Rękojeść z tworzywa Santoprene o wysokich właściwościach antypoślizgowych gwarantuje pewny chwyt noża w każdych warunkach. Również noże Gerber Principle Bushcraft i Spine to nowoczesna odsłona noża bushcraftowego. Ręcznie wykonane full-tangi przez Libra Knife Works to doskonała propozycja mocnych noży do bushcraftu. Z oferty LKW polecamy noże Mauler i Outdoorer wykonane ze stali węglowej O2 o szlifie pełnym płaskim i rękojeści z Micarty lub G10.

Nóż taktyczny, wojskowy

Wywodzi się od typowych noży wojskowych. W klasycznym kształcie jego konstrukcja oparta jest o linię prostą. Zarówno głownia jak i rękojeść tworzą prostą oś, bez odcinków poprowadzonych po łuku. Klasyczny nóż taktyczny ma również bardziej smukły kształt, o węższej, wydłużonej głowni, w porównaniu do wielu noży survivalowych. Często w klasycznych nożach taktycznych głownia jest typu Clip-Point, gdzie krzywizna brzucha ostrza jest mniejsza, a grzbiet w kierunku czubka opada po linii prostej. Głownia Clip-Point tworzy ostry czubek, doskonały do przebijania, lecz ogólnie mniej wytrzymały. Również głownia typu Drop-Point jest stosowana w dużych nożach taktycznych. Charakteryzuje się ona wyraźną krzywizną brzucha ostrza oraz spadkiem grzbietu w kierunku czubka po wypukłej linii. Czubek jest krótszy, ale dużo bardziej wytrzymały na wyłamanie. Noże z głownią Drop-Point mają generalnie lepsze właściwości tnące, a dzięki mocnemu czubkowi mogą być używane np. do rozwiercania otworów. Noże taktyczne o klasycznym kształcie to mocne full-tangi przeznaczone do najcięższych zastosowań. Są wykonane z wysokiej jakości stali węglowej np.: 1095 Cro-Van lub stali nierdzewnej np.: 420HC. Ich głownia pokryta jest ciemną powłoką zabezpieczającą przed odblaskami i korozją. Wiele modeli noży taktycznych posiada głownie typu Serrated o ostrzu  częściowo ząbkowanym. Często od strony rękojeści posiadają podwójny jelec - górny i dolny, które razem nie występują w klasycznych nożach survivalowych. Pochwa noży taktycznych posiada wielopozycyjny system mocowania, często również ma małe kieszonki na krzesiwo, czy osełkę. W wielu nożach taktycznych pochwa jest symetryczna, nie trzeba zwracać uwagi, którą stroną nóż wprowadza się do pochwy. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla osób prawo, jak i leworęcznych.

Polecamy klasyczne noże taktyczne marki Gerber. Nóże Gerber Strongarm o ostrzu gładkim, jak i częściowo ząbkowanym w dwóch wersjach kolorystycznych Coyote i Black sprostają każdemu zadaniu. Natomiast Gerber LMF II posiada całkowicie izolowaną rękojeść od głowni, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo w przypadku przecięcia kabli elektrycznych.

Nóż turystyczny outdoorowy

Nóż outdoorowy to lekki nóż o ostrzu stałym i uniwersalnym zastosowaniu w turystyce. Doskonale sprawdzi się podczas wycieczki, krótkiego wypadu do lasu, górskiego trekkingu, na biwaku, obozie, na łodzi, czy podczas wędkowania. Jego prosta budowa zapewnia dobre właściwości tnące oraz wysokie bezpieczeństwo pracy. Wiele noży turystycznych wykonanych jest ze stali nierdzewnej, zapewniającej całkowitą ochronę przed korozją. Często posiadają jelec chroniący dłoń przed przypadkowym dostaniem się na ostrze, co tym bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa. Rękojeść o ergonomicznym kształcie wykonana najczęściej z tworzywa pokrytego gumą o antypoślizgowych właściwościach gwarantuje pewny chwyt noża nawet mokrą dłonią. Dopasowana pochwa z tworzywa zapobiega zgubieniu noża i umożliwia przenoszenie go na pasie lub w plecaku. Noże outdoorowe świetnie nadają się do przygotowania posiłku. Dobrze pracują w drewnie, więc z łatwością przygotują szczapki drewna do rozpalenia ognia, czy zaostrzą patyki. Doskonale sprawdzają się podczas prostych prac obozowych, na szlaku i w innych codziennych sytuacjach.


W naszej ofercie posiadamy wiele modeli uniwersalnych noży turystycznych szwedzkich Morakniv, Bahco i Light My Fire o dobrym stosunku jakości do ceny. Najprostsze modele Mora Basic 546 ze stali nierdzewnej oraz Mora Basic 511 ze stali węglowej w szerokiej kolorystyce posiadają jelec dodatkowo chroniący dłoń. Modele Mora Companion oraz Bahco Laplander ze stali nierdzewnej są nieco większe i mają szerszy zakres zastosowań. Mały nóż Mora Eldris w komplecie z symetryczną pochwą jest fabrycznie dostosowany do współpracy z krzesiwem syntetycznym, jego wersja Mora Eldris Neck Knife Kit ma dodatkowo krzesiwo w zestawie. Krzesiwo chowane w rękojeść występuje w nożach Mora Companion Spark oraz w nożu FireKnife Light My Fire. Krzesiwo w komplecie z nożem umożliwia rozpalenie ognia w każdych warunkach. Ciekawym nożem turystycznym jest Mora Rope z ząbkowanym ostrzem, które świetnie sprawdza się również do cięcia lin, pasów oraz grubych tkanin. Natomiast Mora Floating to specjalistyczny nóż do użycia na łodzi, pontonie czy kajaku podczas przebywania na wodzie. Dzięki rękojeści z korka nóż pływa, unosi się na wodzie. Nie ma możliwości "utopienia", stracenia noża, gdyby przypadkowo wpadł do wody. Ponadto tępo zakończona głownia, bez czubka, znacząco zmniejsza ryzyko przypadkowego zranienia lub uszkodzenia powłoki np. pontonu.

Nóż o ząbkowanym ostrzu

Wiele modeli noży taktycznych oraz turystycznych posiada częściowo lub w całości ząbkowaną krawędź tnącą. Ostrze typu Serrated doskonale sprawdza się do cięcia np.: lin, pasów, taśm nylonowych, czy grubych tkanin oraz twardych materiałów np. tworzyw sztucznych. Dłużej zachowuje ostrość niż ostrze gładkie wykonane z tej samej stali, jednak jest trudniejsze do ostrzenia - wymaga specjalnych osełek. Ząbkowane ostrze nie nadaje się do precyzyjnego ciecia, rozszczepiania drewna oraz precyzyjnych prac w drewnie. Może być używane do przygotowywania posiłków.
W zasadzie wszystkie noże taktyczne, survivalowe o ostrzu Serrated mają ząbkowany jedynie fragment krawędzi tnącej znajdujący się od strony rękojeści. Pozostała większa część głowni ma gładką krawędź tnącą. Taki nóż jest bardziej uniwersalny. Dzięki sporemu odcinkowi gładkiej krawędzi tnącej można go używać w zasadzie jak typowego noża z ostrzem gładkim. Jedynie z początku precyzyjne prace np. w drewnie mogą sprawiać trochę trudności, właśnie z racji „odsunięcia” ostrza gładkiego od nasady rękojeści. Natomiast jego zaletą jest zdecydowana łatwość cięcia grubych materiałów czy pasów. Militarne noże o ostrzu ząbkowanym znajdują się w ofercie wszystkich czołowych producentów np.: ESEE, Gerber, Ka-Bar, czy Schrade. W survivalu doskonale sprawdzą się np.: ESEE 3 Serrated, Gerber Ultimate Survival, Gerber Strongarm SE, Gerber LMF II Serrated, czy Schrade SCHF31S.
Lekkie noże o ząbkowanym ostrzu z powodzeniem sprawdzają się w turystyce. Są łatwe do zabrania w teren lub na biwak. Pomogą sprawnie przygotować posiłek, bez problemu przetną twardy lub włóknisty materiał. Często ostrze ząbkowane zajmuje całą krawędź tnącą oprócz czubka. Przykładem noży turystycznych o ostrzu Serrated są modele Morakniv: Mora Companion F Serrated, Mora Rope, czy bezpieczny nóż do użycia na łodzi Mora Floating Serrated.

Noże dla myśliwych

Noże myśliwskie towarzyszą człowiekowi od wieków. Doskonale sprawdzają się na polowaniu, do sprawiania i skórowania zwierzyny. Pomimo różnych kształtów cechą charakterystyczną noży myśliwskich jest możliwość wykonania precyzyjnych cięć oraz łatwość czyszczenia po oprawieniu zwierzyny. Mogę być wykonane ze stali nierdzewnej lub rzadziej węglowej, często jako full-tang o profilu głowni Clip-Point, Drop-Point czy Bowie. Klasyczne noże dla myśliwych mają rękojeść z drewna lub poroża, współczesne modele wykorzystują nowoczesne antypoślizgowe tworzywa. Zawsze jednak zapewniają komfort użytkowania oraz bezpieczną i wygodna pracę przez wiele godzin. Są niezbędnym elementem wyposażenia każdego myśliwego. Ich zalety docenią również miłośnicy bushcraftu i survivalu, harcerze oraz aktywni turyści. Wytrzymałe, praktyczne i bardzo ostre. Noże myśliwskie idealnie nadają się także do wszelkich prac obozowych, precyzyjnych prac w drewnie, szykowania posiłku czy przygotowywania rozpałki na ognisko.
Popularne modele uniwersalnych noży outdoorowych Morakniv doskonale sprawdzą się również na polowaniu. Atrakcyjne cenowo, a równocześnie wytrzymałe oraz zapewniające ostre cięcie i bezpieczną wygodna pracę, są często wybierane przez myśliwych i wędkarzy. Modele polecane dla myśliwych to m. in.: Mora 2000, Mora Bushcraft Forest, Mora Kansbol, Mora Precision oraz Mora Companion i Mora Basic 546. W naszym sklepie posiadamy również profesjonalne noże myśliwskie amerykańskiej marki Gerber, m.in.: Gerber Downwind Caper, Gerber Downwind Fixed, czy Gerber Exo-Mod. Ofertę uzupełnia specjalistyczny nóż do skórowania Gerber Downwind Ulu o charakterystycznym mocno wybrzuszonym ostrzu, nawiązujący kształtem do tradycyjnych noży myśliwskich używanych przez rdzenną ludność terenów arktycznych.