Nagła zmiana pogody w terenie może się zawsze zdarzyć i potrafi zaskoczyć nawet doświadczone osoby. Pomimo dostępu do aktualnych map i prognoz pogody nie jesteśmy w stanie otrzymać w miarę sprawdzalnej prognozy na więcej niż 1-2 dni do przodu, chyba że na danym obszarze występuje wyjątkowo stabilna sytuacja baryczna. Ponad to podczas bardziej dynamicznej pogody sprawdzalność nawet bieżącej prognozy jest raczej ogólna, tzn.: będzie wiadomo, że pojawią się silne lokalne, przejściowe opady deszczu oraz chwilowe rozpogodzenia, ale czy np.: faktycznie wystąpią za godzinę w danym miejscu, czy 5 km dalej pokaże życie. Dynamikę zjawisk pogodowych można łatwo zaobserwować w górach. W ciągu kilku godzin pogoda „od zimy do lata” i odwrotnie może się zmieniać parę razy.
Przed wyjściem w teren powinno się, a nawet należy zawsze sprawdzić pogodę. Znając prognozę można lepiej dobrać ekwipunek lub częściowo zmodyfikować trasę czy zakres działań. Przy dłuższym bytowaniu w terenie warto, o ile to możliwe, codziennie sprawdzić pogodę na bieżący dzień i prognozę na kolejny.
Izolacja termiczna i ochrona przed wilgocią na survival i dla turysty
Zawsze w terenie powinno się mieć folię NRC, to podstawowa ochrona przed wilgocią i wychłodzeniem organizmu w każdej sytuacji. Wybierając się w teren nawet na krótki wypad warto spakować dobrą, lekką kurtkę przeciwdeszczową lub ponczo. Zwinięte zajmują niewiele miejsca i nie obciążają zbytnio plecaka. Podczas nagłego deszczu skutecznie ochronią przed przemoczeniem uczestnika wypadu i jego ekwipunek. W tym drugim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się ponczo. Plecak przed deszczem ochroni pokrowiec przeciwdeszczowy, wiele modeli plecaków ma taki pokrowiec „w standardzie”.
Na dłuższej wyprawie może być przydatny namiot ratunkowy lub schron awaryjny. Obydwa służą jako awaryjne schronienie na wypadek nagłego załamania pogody, zabezpieczając przed przemoczeniem i wychłodzeniem. Również tarp w sytuacji nagłego załamanie pogody można wykorzystać na szybkie schronienie.
Do ochrony poszczególnych elementów ekwipunku przed przemoczeniem doskonale nadają się worki przeciwdeszczowe, saszetki wodoodporne, czy szczelne breloki schowki. Pokrowce bivvi zabezpieczają śpiwór przed wilgocią podnosząc jednocześnie jego właściwości termiczne.
W leśnym obozie lub na biwaku przed chłodem i wilgocią zabezpieczą koce oraz ocieplacze do poncza. Te drugie można również używać zakładając pod ponczo podczas marszu w chłodny i deszczowy dzień.
Folia termiczna NRC, koc termiczny NRC, worek survivalowy
Folia i koc termiczny zabezpiecza przed wychłodzeniem lub przegrzaniem. To obowiązkowy element ekwipunku. Folia termiczna NRC powinna być na stałe przenoszone w plecaku oraz wchodzić w skład apteczki i zestawu przetrwania. Worek survivalowy zapobiega wychłodzeniu organizmu, może także pełnić funkcję śpiwora awaryjnego lub prowizorycznego schronienia. Jaskrawy kolor zapewnia dobrą widoczność w każdych warunkach i ułatwia zlokalizowanie. Proponujemy folię NRC Badger Outdoor oraz worek ratunkowy Lifesystems Survival Bag.
Awaryjne schronienie, namiot ratunkowy, schron awaryjny
Awaryjne schronienie umożliwia przetrzymanie nagłego załamania pogody lub zastępuje podstawowe schronienie, którego z jakiegokolwiek powodu nie można wykorzystać. Namiot ratunkowy zabezpiecza przed deszczem i wychłodzeniem, umożliwia schronienie się wraz z ekwipunkiem. Schron awaryjny to profesjonalne schronienie pozwalające przetrwać awaryjną sytuację w trudnych warunkach pogodowych, nawet przez wiele godzin. Jest szybko rozkładany, a dzięki jaskrawej barwie jest dobrze widoczny i ułatwia zlokalizowanie przy słabej widoczności i w nocy. Może być używany do przetrwania każdej sytuacji awaryjnej w terenie. Polecamy namiot ratunkowy Fosco Emergency Tent oraz schron awaryjny Lifesystems Survival shelter 2.
Tarp schronienie na bushcraft i survival
Tarp to nie tylko osłona lub schronienie podczas obozowania. Tarp można również wykorzystać jako szybko rozstawiane awaryjne schronienie na wypadek nagłego załamania pogody, np. intensywnego deszczu. Planując spędzić noc w terenie we własnoręcznie wykonanym szałasie z gałęzi lub śpiąc „pod gołym niebem”, również warto dołączyć do ekwipunku mały tarp na wypadek pogorszenia pogody. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się tarp Lesovik Solo lub Snugpak Staha G2.
Kurtka przeciwdeszczowa, ponczo
Kurtka przeciwdeszczowa i ponczo umożliwiają ochronę przed deszczem. Mogą być zabierane na praktycznie każdy wypad na wypadek zmiany pogody. Lekka kurtka podobnie jak ponczo po zwinięciu zajmuje mało miejsca w plecaku. Ponczo zapewni skuteczną ochronę również plecaka lub torby. Proponujemy lekkie wojskowe kurtki przeciwdeszczowe Snugpak Vapour Active oraz wodoodporne poncza Snugpak Enhanced Patrol Poncho i ponczo Helikon.
Koc survivalowy i ocieplacz do poncza
Koc survivalowy oraz ocieplacz do poncza zabezpiecza przed wychłodzeniem oraz wilgocią. Koc może być używany w leśnym obozie lub na biwaku. Doskonale sprawdza się w chłodne wieczory oraz w chłodniejszy dzień i noc, które spędzamy w obozie. Może być używany do okrycia ciała oraz jako kołdra lub mata izolująca od wilgotnego i chłodnego podłoża. Doskonale sprawdza się również w awaryjnej sytuacji zapobiegając wychłodzeniu organizmu. Natomiast ocieplacz do poncza może być używany podobnie jak koc na biwaku oraz dodatkowo podczas marszu. Podczas wędrówki do ochrony przed chłodem i wilgocią można go zakładać samodzielnie. Ocieplacz w zestawie z ponczem tworzy skuteczną ochronę przed deszczem oraz chłodem. Do ochrony przed chłodem i wilgocią proponujemy koc Snugpak Jungle Blanket oraz ocieplacz do poncza Snugpak Insulated Poncho Liner.
Bivvi, pokrowiec na śpiwór
Bivvi to bardzo lekkie schronienie-pokrowiec na śpiwór, doskonałe na wypady survivalowe. Redukuje utratę ciepła oraz chroni śpiwór przed wpływem wody i wilgoci, podnosząc komfort snu. Bivvi można samodzielnie stosować bez dodatkowej osłony (tarp, namiot) jedynie przy stabilnej pogodzie, ponieważ nie tworzy zamkniętego schronienia i nie zabezpiecza całkowicie przed deszczem. Świetnie sprawdza się jako pokrowiec zabezpieczający śpiwór podczas nocowania np. w szałasie z gałęzi lub w innej naturalnej osłonie oraz śpiąc bezpośrednio pod „gołym niebem”. Może być stosowane jako dodatkowa izolacja śpiwora podczas klasycznego biwakowania w namiocie lub pod tarpem. Pokrowiec Bivvi można użytkować przez cały rok. W cieplejszej porze roku można spać bezpośrednio w Bivvi, nie używając śpiwora.
Oferujemy wysokiej jakości profesjonalne pokrowce Bivvi brytyjskiej firmy Snugpak w klasycznej oraz przedłużonej wersji XL. Wykonane z Paratex-u Light zapewniają wodoodporność na poziomie 5000 mm słupa wody oraz bardzo dobrą oddychalność. Proponujemy klasyczny Snugpak Bivvi Bag oraz Snugpak Special Forces Bivvi Bag z centralnie umieszczonym zamkiem ułatwiającym korzystanie z pokrowca.
Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak
Pokrowiec przeciwdeszczowy to dodatkowe zabezpieczenie plecaka oraz ekwipunku podczas intensywnych opadów deszczu. Niektóre plecaki posiadają dołączony pokrowiec, który najczęściej znajduje się w kieszeni pod dnem plecaka. Jeżeli plecak nie jest fabrycznie wyposażony w składany pokrowiec przeciwdeszczowy, warto się w niego zaopatrzyć we własnym zakresie. Pokrowiec na plecak dobiera się do pojemności plecaka. Natomiast jeśli plecak często jest używany z dodatkowymi podwieszeniami np. kieszeniami bocznymi wtedy należy dobrać pokrowiec do całkowitej objętości zestawu. Właściwie dobrany pokrowiec przeciwdeszczowy skutecznie zabezpieczy plecak przed przemoczeniem. Polecamy pokrowce przeciwdeszczowe na plecaki Wisport w różnych rozmiarach. Pasują one również do plecaków innych producentów.
Worek przeciwdeszczowy
Worek przeciwdeszczowy to doskonały sposób ochrony ekwipunku przed przemoczeniem. Właściwie zamknięty jest całkowicie szczelny. Doskonale sprawdza się podczas silnego deszczu oraz przeprawy przez ciek wodny. Worki przeciwdeszczowe są dostępne w wielu pojemnościach. Polecamy worki przeciwdeszczowe Snugpak Dri-Sak.
Saszetka wodoodporna na telefon i dokumenty, schowek survivalowy
Saszetka wodoodporna i schowek survivalowy mogą być wykorzystane do przenoszenia telefonu, dokumentów, gotówki, innych rzeczy osobistych oraz drobnego ekwipunku podczas deszczowej pogody. Posiadają szczelne zamkniecie, które uniemożliwia dostanie się wody do środka i zamoczenie znajdujących się wewnątrz przedmiotów. Do ochrony telefonu i rzeczy osobistych doskonale sprawdzi się saszetka wodoszczelna Fjord Nansen Poti S.
Mapnik
Mapnik to pokrowiec, kieszeń przeznaczona do przenoszenia mapy, którą posługujemy się w terenie. Całkowicie zabezpiecza mapę przed zabrudzeniem, uszkodzeniem lub wpływem pogody. Nie zmniejsza czytelności mapy. Umożliwia przytroczenie do ekwipunku, aby mapa była zawsze pod ręką. Polecamy mapnik Wiport Lynx oraz mapnik Helikon Map Case.