Sprzęt biwakowy, Sprzęt turystyczny na biwak - Naprzelaj.com.pl

Biwakowanie

Biwakowanie to jeden z najprostszych sposobów relaksu na łonie natury. Niezależnie od miejsca gdzie organizujemy biwak, nad jeziorem, w lesie, czy w górach daje on poczucie wolności, niezależności oraz bliskiego kontaktu z przyrodą. Biwakować można w grupie lub solo, pod namiotem, tarpem, w hamaku, budując schronienie z naturalnych materiałów dostępnych na miejscu lub nawet nie korzystając z żadnej osłony przy stabilnej pogodzie.

Zimowy biwak

Biwakować można również zimą, nawet przy bardzo niskich temperaturach. Zimowe biwakowanie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Do zimowego biwakowania warto się przygotować, aby noce spędzać bezpiecznie w komforcie cieplnym bez ryzyka przemarznięcia, czy odmrożeń. Ekwipunek warto uzupełnić np. o: ocieplinę (podpinkę) do hamaka, jeżeli w planie jest biwak w hamaku, dobrej jakości tarp lub namiot z kołnierzami śnieżnymi, ciepły zimowy śpiwór i matę, dobrą latarkę oraz odpowiedni oddychający komplet odzieży i obuwia.

Biwakowanie nie pozostawiając śladów

Leave No Trace to biwakowanie w zgodzie z przyrodą, z poszanowaniem jej zasobów i ograniczaniem do niezbędnego minimum wpływu naszego pobytu na środowisko. Biwakując nie pozostawiamy śladów naszej obecności, miejsce po biwaku pozostawiamy w takim samym stanie w jakim je zastaliśmy. Po zwinięciu obozu nie widać, że tym miejscu ktoś spędził noc, czy tydzień. W biwakowaniu Leave No Trace m in.: częściej wybiera się hamak niż namiot, ogranicza do minimum użycie ognia w myśl zasady nie musisz – nie pal, ogranicza korzystanie z zasobów lasu, wszystkie wytworzone odpady np. opakowania po żywności zabieramy ze sobą, ewentualne odgarnięte liście czy patyki z miejsca pod obóz z powrotem nagarniamy. Leave No Trace to biwakowanie praktycznie bez negatywnego wpływu na środowisko.