Kuchenki i paliwa

Możliwość spożycia ciepłego posiłku to konieczny punkt w ciągu każdego dnia wyprawy. Gorący, regenerujący posiłek dostarcza odpowiednią ilość kalorii do prawidłowego funkcjonowania w terenie. Ponadto, co jest szczególnie ważne w chłodniejszym okresie również rozgrzewa organizm. Także na krótszych, kilkunastogodzinnych wypadach w teren, przede wszystkim w okresie zimowym, warto zapewnić sobie możliwość przygotowania gorącego posiłku. Obiad w terenie można przygotować np.: na ognisku, na różnego rodzaju kuchenkach turystycznych, czy wykorzystując gotowe dania z podgrzewaczem chemicznym. Wszystkie te sposoby mają swoje zalety oraz ograniczenia, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed wyruszeniem w teren. Gotowanie na ognisku daje dużo satysfakcji oraz najbardziej zbliża z otaczającą naturą. Doskonale sprawdza się podczas dłuższego postoju w obozie. Natomiast kiedy potrzeba szybko zagotować wodę czy podgrzać posiłek na rozpalenie ogniska może nie być czasu. Podstawowe ograniczenia dotyczące gotowania na ognisku to m.in.: brak czasu na przygotowanie opału i rozpalenia ogniska, problem z pozyskaniem /przygotowaniem odpowiedniego opału, przepisy prawne zabraniające/ograniczające rozpalania ognisk na danym terenie, możliwość niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia - szczególnie w okresie suchym. Wygodnym sposobem gotowania w terenie jest użycie kuchenek turystycznych, które znacznie szybciej i sprawniej podgrzeją posiłek. Generalnie są znacznie mniej zależne od czynników zewnętrznych i zasobów środowiska - oprócz kuchenek składanych, w sytuacji gdy jako opału chcemy użyć patyków lub szyszek. Najbardziej wydajne są palniki gazowe, wśród nich znajdziemy topowe modele, które podgrzeją posiłek w ekstremalnych warunkach pogodowych. Kolejną możliwością zapewnienia sobie ciepłego posiłku jest użycie podgrzewacza chemicznego. To prosty i dość szybki sposób do uzyskania ciepłego posiłku w terenie. Do jego użycia wystarcza niewielka ilość wody (może to być również woda zanieczyszczona), która w reakcji z podgrzewaczem uwalnia wystarczającą ilość ciepła do podgrzania posiłku. Po kilku minutach uzyskujemy ciepły posiłek gotowy do spożycia. Należy pamiętać że podgrzewacz nie nadaje się do gotowania potraw. Może być użyty tylko z gotowymi daniami, które przed spożyciem wymagają jedynie podgrzania. W temperaturach dodatnich uzyskamy ciepły posiłek, natomiast nie wszystkie podgrzewacze są skuteczne w ujemnych temperaturach.

Kuchenki składane, ekspedycyjne, survivalowe

Są to kuchenki o bardzo prostej konstrukcji pozwalającej szybko rozstawić kuchenkę, a po ostygnięciu w ciągu kilku sekund rozłożyć ją do transportu. Kuchenki składane wykonane są ze stali nierdzewnej odpornej na działanie ognia i przepalenie. Są trwałe i wytrzymałe. Po złożeniu zajmują minimalną ilość miejsca w ekwipunku, zmieszczą się nawet w kieszeni udowej spodni. Kuchenki survivalowe to wydajny sposób zagotowania wody i podgrzania posiłku - oczywiście wiele zależy od jakości użytego opału. Mogą być zasilane paliwem pozyskanym w terenie (patyki, szyszki itp.), czy kostkami paliwowymi. Doskonale sprawdzą się w sytuacji awaryjnej. Ze względu na niską wagę i małe rozmiary mogą być na stałe przenoszone w plecaku na wypadek nieprzewidzianej sytuacji. Polecamy kuchenki składane polskich firm: 4HEAT, Melontools oraz Survival Kettle. Są dostępne w kilku rozmiarach np.: kuchenka 4HEAT Mini, Melontools Standard, czy Survival Kettle Samotny Wilk Bushcraft Duo. Naszą ofertę uzupełniają produkty Esbit m. in.: kuchenka składana Esbit Pocket Stove Large, czy Esbit Emergency Stove.

Kuchenki spirytusowe, palniki spirytusowe

Palniki spirytusowe to niewielkie kuchenki turystyczne łatwe i wygodne do zabrania w teren. Mogą być zasilane spirytusem lub denaturatem. Są najbardziej wydajne w ciepłej i umiarkowanej pogodzie. Wiele kuchenek ma szczelną konstrukcję - pozwala transportować paliwo wewnątrz naczynia bez ryzyka jego rozlania. W większości modeli pojemność zbiornika wystarcza na jedno, maksymalnie dwa użycia kuchenki. Dodatkowe paliwo należy przenosić w osobnym pojemniku. Dla stabilnego gotowania kuchenki spirytusowe często wymagają dodatkowego stojaka. Zaletami kuchenek spirytusowych są niska waga i małe rozmiary, przystępna cena, niskie koszty eksploatacji. Ponadto palnik spirytusowy nie dymi i nie brudzi naczyń, daje mało światła - jest słabo widoczny w nocy. W gorszej pogodzie (silny wiatr czy niskie temperatury) może być nieefektywny. Polecamy kuchenkę spirytusową oraz stojak do kuchenki Mil-Tec.

Kuchenki turystyczne, turystyczne palniki gazowe

Kuchenki turystyczne zasilane gazem to najbardziej wydajny sposób gotowania w terenie. Nawet podstawowe modele gotują litr wody w 3 minuty. Same palniki gazowe są niewielkie i bardzo lekkie, znacznie większą objętość zajmuje kartusz z gazem. Czołowi producenci sprzętu outdoorowego oferują szeroki wybór modeli kuchenek. Do turystyki, górskiego trekkingu, czy na biwak, również w warunkach lekkiej zimy doskonale sprawdzą się podstawowe modele. W temperaturach mocno ujemnych oraz na ekstremalnych wyprawach sprawdzą się jedynie zaawansowane modele o specjalnej konstrukcji umożliwiającej również zasilanie naftą czy benzyną. Palniki gazowe są trwałe i niezawodne oraz bezpieczne w obsłudze. Wiele modeli jest skutecznych w każdej pogodzie. Zabierając palnik gazowy na kilkudniowy wypad należy przewidzieć odpowiedni zapas paliwa. Oferujemy palniki gazowe czołowych marek: MSR, Optimus, SOTO, np.: kuchenkę turystyczną MSR Superfly, kuchenkę z zapalnikiem Optimus Crux Lite Piezo, czy kuchenkę z automatycznym zapłonem i palnikiem sprawnie działającym przy silnym wietrze SOTO Windmaster W 4/Flex OD-1RXN.

Turystyczne zestawy do gotowania

Praktyczne zestawy naczyń biwakowych w komplecie z palnikiem gazowym. Naczynia składane są w jedną całość, gdzie palnik i kartusz mieści się w środku, dzięki czemu zajmują zdecydowanie mniej miejsca w ekwipunku. Niektóre naczynia mogą być wyposażone w radiator skracający czas gotowania oraz zmniejszający zużycie paliwa. Składane, izolowane rączki redukują zajmowaną objętość po spakowaniu oraz chronią przed przypadkowym oparzeniem dłoni podczas gotowania. Alternatywnym rozwiązaniem są zestawy naczyń ze specjalnym stojakiem-podstawką na paliwo stałe lub palnik spirytusowy. Oferujemy zestawy naczyń z palnikiem gazowym Optimus Crux Lite Solo Cook System, Optimus Electra FE  oraz zestawy naczyń podgrzewane paliwem stałym Esbit Cookset Solid Fuel.

Paliwa do kuchenek turystycznych

Eksploatując kuchenki turystyczne należy wybierać odpowiednie paliwa najwyższej jakości. Gwarantują one prawidłową i wydajną pracę kuchenki nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Używając kuchenek gazowych w warunkach zimowych należy stosować mieszankę składającą się z izobutanu/propanu w proporcji min. 80/20. Taka mieszanka gwarantuje niezawodną i wydajną pracę palnika. Wybierając się w teren należy przewidzieć ilość paliwa jaka będzie potrzebna do przygotowywania posiłków, dodając do tego pewien zapas np. 20%, gdyż może nie być możliwości uzupełnienia paliwa w trakcie wyprawy.

Kostki paliwowe, Paliwa stałe i żelowe

Praktyczne, wydajne i niezawodne paliwo turystyczne. Bezpieczne w użyciu, łatwe do rozpalenia. Lekkie i wygodne do transportu, odpowiednio przechowywane nie zmienią swoich właściwości przez wiele lat. Wysokiej jakości kostki paliwowe są bezdymne, nie iskrzą, są niewybuchowe, wytwarzają wysoką temperaturę. Mogą służyć jako podpałka do ogniska lub rozpałka w sytuacjach awaryjnych. Oferujemy wysokiej jakości paliwo stałe Esbit Solid Fuel  paliwo żelowe w kostkach BCB Firedragon Solid Fuel.