Naczynia

Planując dłuższy wypad, czy wyprawę w teren lub kilkudniowy obóz do kompletowanego ekwipunku, warto włączyć naczynia, w których będzie można przygotować i spożyć posiłki. Niezależnie czy udajemy się w wysokie góry, czy na weekend do lasu możliwość użycia odpowiednio dobranych naczyń turystycznych zacznie podnosi komfort uczestników wyprawy. Firmy produkujące sprzęt outdoorowy oferują szeroki asortyment naczyń turystycznych. Każdy miłośnik spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także doświadczony uczestnik ekstremalnych wypraw bez problemu znajdzie naczynia odpowiadające swoim wymogom. Generalnie naczynia turystyczne można podzielić na dwie grupy. Naczynia pojedyncze np.: garnki, patelnie, czajniki czy miski i talerze sprzedawane pojedynczo oraz gotowe zestawy naczyń. Zestawy naczyń to dwa lub więcej odpowiednio dobrane naczynia, które na czas transportu składane są w jedną całość, aby zmniejszyć objętość w ekwipunku. Zestawy naczyń turystycznych mogą być dedykowane dla jednej, dwóch lub więcej osób. Niektóre zestawy naczyń turystycznych zawierają w komplecie palnik gazowy. Naczynia turystyczne przeznaczone do podgrzewania posiłku wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, anodyzowanego aluminium lub tytanu. Natomiast naczynia wykonane z tworzywa przeznaczone są do spożycia posiłku, nie do jego wcześniejszego podgrzania. Naczynia turystyczne, podobnie jak pozostały ekwipunek dobieramy pod katem celu, zakresu oraz miejsca gdzie się udajemy. Na rodzinny biwak w lesie do podgrzania posiłku z powodzeniem wystarczą naczynia wykonane ze stali nierdzewnej lub czystej blachy aluminiowej. Uczestnicy ekstremalnych wypraw z pewnością wybiorą bardzo lekkie oraz bardzo trwałe i wytrzymałe naczynia tytanowe. Oferujemy naczynia i zestawy turystyczne m.in.: Esbit, GSI Outdoors, Optimus, Rockland, SOTO, Wildo i Light My Fire.

Naczynia turystyczne, kempingowe i biwakowe

Znacznie ułatwiają, a często również przyspieszają przygotowanie posiłku. W terenie najczęściej używane są różnego rodzaju i pojemności garnki, rondelki, patelnie, kociołki, czajniki, kubki oraz miski i talerze. Często posiadają składane uchwyty ułatwiające spakowanie. Podstawowe modele wykonane są ze stali nierdzewnej lub czystej blachy aluminiowej. Doskonale sprawdzają się na obozie, podczas górskiego trekkingu, na rybach, czy na wypadzie do lasu. Ich podstawową zaletą jest dobra jakość w przystępnej cenie. Oferujemy m.in.: garnek GSI Glacier Stainless 1,1L Boiler, czy garnek Rocland 1L.

Naczynia wyprawowe, survivalowe

Naczynia wyprawowe powinny być maksymalnie lekkie i wytrzymałe. Takie kryteria spełniają naczynia wykonane z anodyzowanego aluminium oraz tytanu. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę oraz wpływ warunków atmosferycznych, a przy tym niewiele ważą, nie obciążają ekwipunku. Nadają się do intensywnego użytkowania w trudnych warunkach. Naczynia tytanowe są praktycznie niezniszczalne. Wiele modeli naczyń wyprawowych wyposażonych jest w radiatory, które znacznie skracają czas gotowania oraz zmniejszają zużycie gazu nawet o 25%. Naczynia z tytanu oraz anodyzowanego aluminium doskonale sprawdzą się podczas wyjść w góry, w czasie dłuższego bytowania w terenie oraz na zaawansowanych wyprawach. Oferujemy m.in: garnek Optimus Terra Xpress HE Cooking 1,75 L, garnek Rocland Travel Light, czy kubek tytanowy Lifeventure Titanium Mug.

Naczynia z tworzywa na biwak i kemping

Praktyczne i bardzo lekkie. Przeznaczone są do spożycia, również ciepłego posiłku. Nie nadają się do bezpośredniego podgrzewania. Naczynia biwakowe z tworzywa mają przystępna cenę oraz często szeroką gamę kolorystyczną. Warto wybierać naczynia wykonane z tworzyw bezpiecznych dla zdrowia, które nie zawierają szkodliwych PVC i BPA. Doskonale sprawdzają się na biwaku i kempingu, podczas wypadu do lasu, na wycieczce oraz w pracy. Proponujemy kubki i naczynia Light My Fire oraz Wildo.

Zestawy turystyczne, wyprawowe i survivalowe

Dwa lub więcej naczynia składane w jedną całość. Po złożeniu zajmują znacznie mniej miejsca w ekwipunku, przez co są wygodne w transporcie. Zestawy turystyczne przeznaczone są dla jednej, dwóch lub więcej osób. Umożliwiają wygodne przygotowanie oraz spożycie posiłku w terenie. Wykonane ze stali, aluminium lub tytanu pozwalają podgrzać posiłek bezpośrednio na kuchence lub na ognisku. Niektóre modele w zastawie mają palnik gazowy lub naczynia wyposażone w radiator znacznie skracający czas gotowania i zużycie gazu. Wykonane z tworzywa nie są przeznaczone do podgrzewania posiłku. Warto wybierać naczynia nie zawierające szkodliwych dla zdrowia BPA. Oferujemy zestawy naczyń z anodyzowanego aluminium Optimus Terra Solo Cookset  0,6 L, Optimus Electra FE, SOTO Thermostack OD-TSK oraz zestawy z bezpiecznego tworzywa Light My Fire Pack’n Eat Kit Bio.

Patelnie i kociołki żeliwne

Pozwalają na gotowanie bezpośrednio na ognisku. Umożliwiają przygotowanie ciepłego posiłku w terenie w tradycyjny sposób. Ze względu na większe rozmiary oraz wagę polecane są na biwak, obóz lub kemping oraz na bardziej stacjonarny wypadu do lasu. Doskonale sprawdzają się podczas gotowania dla kilku osób np. na rodzinnym biwaku. Naczynia żeliwne to ciekawa propozycja gotowania w terenie dla miłośników bushcraftu. Oferujemy m.in.: patelnię żeliwną GSI Guidecast Frying Pan 305 mm oraz kociołek GSI Guidecast Dutch Oven 4,7 L.

Naczynia emaliowane na bushcraft

Klasyczne czajniki, kubki, miski i talerze wykonane z emaliowanej stali nierdzewnej. Idealnie nawiązują do dawnych traperskich wypraw, doskonale wpisując się w bushcraftowe klimaty. Świetnie sprawdzają się podczas leśnego obozowania. Oferujemy klasyczne emaliowane naczynia GSI Outdoors w kilku kolorach oraz różnych rozmiarach.