Skarpety trekkingowe

Skarpety to bardzo ważny element odzieży na wyjścia w teren. Niezależnie czy udajemy się na bushcraft, na wypad w góry, na wyprawą survivalową, czy długą wędrówkę. Prawidłowo dobrane skarpety zapewnią komfortowy marsz, niezależnie od pogody, dystansu i warunków terenowych. Wysokiej jakości skarpety to bardzo dobra oddychalność, parametry termiczne, amortyzacja i stabilizacja stopy, właściwości antybakteryjne oraz wytrzymałość i trwałość w użytkowaniu. Zabezpieczą stopy przed przegrzaniem, chłodem, potem, odciskami czy innymi urazami, odprowadzą wilgoć zapewniając komfort nawet podczas bardzo długiego dystansu. Tutaj jedna uwaga, nawet najlepiej dobrane skarpety o bardzo dobrych właściwościach w kiepskim obuwiu mogą niewiele pomóc, np. nie odprowadzą wilgoci na zewnątrz jeśli but nie będzie miał odpowiednich parametrów oddychalności. Wilgoć i tak zostanie „zamknięta” w obuwiu prowadząc w konsekwencji do zapocenia i przegrzania stopy. Komfort użytkowania zapewnią jedynie odpowiednio dobrane wysokiej jakości skarpety i obuwie.

Skarpety trekkingowe i taktyczne, w góry i na survival

Skarpety trekkingowe mogą być wykonane z materiałów syntetycznych lub naturalnych (wełna merino). Występują w kilku grubościach, cienkie na lato, najgrubsze to skarpety zimowe. Cienkie skarpety nadają się na krótkie, letnie wyjścia w niezbyt wymagającym terenie. Na dłuższych wypadach lepiej sprawdzają się skarpety pośrednie, zapewniając stopom znacznie lepszą amortyzację. Wiele włókien syntetycznych zapewnia właściwą termoregulację oraz odprowadzenie wilgoci, takie skarpety dobrze sprawdzają się w terenie. Wełna merino ma właściwości antybakteryjne oraz bardzo dobrą termoregulację i doskonałe odprowadzanie wilgoci. W zależności od modelu skarpety mogą zawierać od 20 do 70% wełny merino. Polecamy taktyczne i trekkingowe skarpety z wełną merino Snugpak Merino MIlitary i Snugpak Merino Tactical.

Skarpety z wełny merino

Skarpety z wełny merino bardzo dobrze sprawdzają się na wypadzie w teren. Wełna jest naturalnym materiałem, przyjemnym dla skóry o właściwościach antybakteryjnych. Ma bardzo dobrą oddychalność, czyli wysokie właściwości termoregulacji oraz świetne odprowadzanie wilgoci. Jednak skarpety wykonane w całości z wełny merino byłyby nie trwałe i szybko ulegałyby zużyciu. Dlatego stosuje się dodatki włókien syntetycznych, które wzmacniają konstrukcję skarpety i powodują ze są one bardzo wytrzymałe, przy zachowaniu naturalnych właściwości wełny. Wysokiej jakości skarpety zawierają w swoim składzie 55-70% wełny merino, oferując najlepszy stosunek wytrzymałości do oddychalności i komfortu użytkowania. Skarpety z wełny merino, podobnie jak bielizna są dostępne w kilku grubościach. Cienkie, czyli letnie skarpety najlepiej sprawdzają się ciepłej porze roku na krótkich wypadach w niezbyt wymagającym terenie. Ze względu na małą grubość mogą nie zapewnić wystarczającej amortyzacji na długich dystansach pokonywanych w butach o twardej podeszwie po kamienistym podłożu. Najbardziej uniwersalne są skarpety medium. Ich grubość (miąższość) zapewnia bardzo dobrą amortyzację oraz dodatkowo stabilizuje stopę w trudnym terenie. W naszych, polskich warunkach czołowe skarpety medium z wełny merino można użytkować praktycznie przez cały rok. Warunkiem jest jedynie dobór odpowiedniego obuwia. Wtedy na długiej wędrówce w letni ciepły dzień doskonale odprowadzą wilgoć i zapobiegną przegrzaniu stopy, a w warunkach typowej zimy zapewnią stopom właściwy komfort termiczny. Natomiast na wypady w prawdziwie zimowych, mroźnych warunkach potrzebne będą grube skarpety zimowe, które zapewnią właściwą izolację przy zachowaniu termoregulacji. Na wypad w góry, survival oraz długotrwałe marsze terenowe polecamy doskonałe skarpety z wełny merino Smartwool PhD Outdoor Medium Crew.