Noże serrated

Nóż serrated to nóż z ostrzem ząbkowanym do cięcia lin, pasów i twardych materiałów.

Noże z ostrzem serrated to noże o ząbkowanej krawędzi tnącej. Przeznaczone są do ciecia m.in.: taśm nylonowych, lin, pasów, twardych tworzyw, czy włóknistych materiałów. Mogą mieć ostrze ząbkowane na całej długości krawędzi tnącej, ewentualnie bez ostatniego odcinka tworzącego czubek głowni. Drugą wersją są noże posiadające jedynie ząbkowany fragment krawędzi tnącej od strony rękojeści. Ten drugi typ ostrza pozwala mieć w jednym nożu krawędź gładką i ząbkowaną, w niewielkim stopniu ograniczającą użyteczność ostrza gładkiego.
Noże o stałym ostrzu i ząbkowanej krawędzi tnącej oferowane są w dużej ilości modeli różniących się budową, przeznaczeniem oraz wykończeniem. Wśród nich będą zarówno mocne noże taktyczne i survivalowe o konstrukcji full tang oraz uniwersalne, lekkie noże outdoorowe. Ostrze ząbkowane mają również noże przeznaczone do użycia na wodzie, które często z zaokrąglonym, tępym czubkiem są bezpieczne na łodzi, pontonie lub kajaku.
Noże typu serrated do ostrzenia wymagają użycia specjalnych ostrzałek przeznaczonych do ząbkowanej krawędzi tnącej. Takie ostrzałki mają odpowiedni kształt pręta, dostosowany do kształtu ząbków krawędzi tnącej.