Noże bushcraftowe

Nóż bushcraftowy, doskonały nóż do lasu i pracy w drewnie.

Nóż bushcraftowy charakteryzuje się bardzo dobrą pracą w drewnie. Decydujące znaczenie ma rodzaj stali oraz odpowiedni szlif ostrza np. Scandi, który umożliwia precyzyjne prowadzenie noża podczas obróbki drewna. Nóż bushcraftowy niezależnie od budowy i rozmiarów powinien poradzić sobie w typowych pracach obozowych, szykowaniu opału i rozpaleniu ognia, przygotowaniu posiłku czy budowie schronienia. Z powodzeniem może być używany do własnoręcznego wykonywania przedmiotów użytkowych z drewna.

Noże bushcraftowe mają różną budowę i rozmiary. Noże wykonane z jednego kawałka stali o konstrukcji full-tang, są wytrzymałe i poradzą sobie ze wszystkimi zadaniami na bushcraftowym wypadzie, jednocześnie są niezawodne i umożliwią wybrnięcie nawet z sytuacji survivalowej. Duże noże bushcraftowe full-tang, które mogą być używane do bardzo obciążających prac, jednocześnie ze względu na większe rozmiary są mało praktyczne do precyzyjnych czynności. Lżejsze noże bushcraftowe np. o konstrukcji long rat tail tang są z kolei bardzo praktyczne przy precyzyjnych pracach, nie tracąc nic z uniwersalnych zastosowań na leśnym wypadzie. Warto pamiętać, że takie noże nie są przeznaczone do bardzo obciążających zadań, podczas których mogą ulec uszkodzeniu. W bushcraftowym obozie używane są również noże do rzeźbienia. Specjalistyczne noże łyżkowe, czy noże snycerskie wykonane ze stali o twardości powyżej 60HRC o wysokiej ostrości i precyzji prowadzenia ostrza pozwolą wykonać każdy kształt czy detal tworzonego przedmiotu.

Klasyczny nóż bushcraftowy wykonany jest ze stali węglowej oraz naturalnych materiałów. Osadzony jest w drewnianej rękojeści, często o charakterystycznym baryłkowatym kształcie, zapewniającym wygodny chwyt noża i precyzję prowadzenia ostrza. Całość dopełnia pochwa z naturalnej skóry z klasycznym mocowaniem na pasie.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli noży do bushcraftu. Część swoim kształtem i wykończeniem nawiązuje do tradycyjnych noży traperskich. Inne oferują nowoczesny design, a wykonane są ze stali nierdzewnej z rękojeścią z tworzywa o antypoślizgowych właściwościach. Ciekawą propozycją, często o niepowtarzalnym kształcie i wykończeniu są  noże wykonywane tradycyjnymi metodami przez knifemakerów. Jednak najlepszym nożem bushcraftowym będzie nóż wykonany własnoręcznie przez miłośnika bushcraftu.