Akumulatory, ładowarki, akcesoria

Nawet bardzo dobre latarki dla podniesienia parametrów pracy oraz zwiększenia funkcjonalności potrzebują różnych akcesoriów. Często latarki w zestawie nie posiadają zasilania (baterii lub akumulatora) lub mają dołączony akumulator o podstawowych parametrach. W wielu sytuacjach przydatne mogą być również zewnętrzne ładowarki. Uchwyty montażowe podnoszą wygodę oraz zakres użycia latarki. Zapasowe uszczelki i smary zapewniają właściwą konserwację, którą można wykonać we własnym zakresie, zapewniając sprawne działanie latarki przez długie lata.

Akumulatory

W zakupionych latarkach w wielu sytuacjach warto rozważyć wymianę akumulatora na model o wyższych parametrach. Może on mieć większą pojemność lub inne cechy podnoszące zakres użytkowy i wydajność latarki. Często na wyprawie będzie potrzebny również akumulator zapasowy. Zawsze należy dobierać ogniwa wg specyfikacji producenta dla danego modelu latarki. Oferujemy akumulatory: Armytek, Fenix i Olight.

Ładowarki

Wiele modeli oferuje możliwość ładowania akumulatora bez konieczności wyjmowania go z latarki np. : poprzez magnetyczną końcówkę lub port ładowania w latarce, co jest bezpieczne i praktyczne w terenie – zmniejsza ryzyko rozszczelnienia lub zabrudzenia konstrukcji. Wtedy akumulator można ładować np. z powebanku. Jednak zewnętrzna ładowarka również ma swoje zalety. Może być używana do pojedynczego lub wspólnego ładowania ogniw o różnej pojemności. Dobra ładowarka rozpoznaje typ ogniwa i poziom jego naładowania oraz dobiera optymalny prąd ładowania. Wykrywa złe akumulatory oraz niewłaściwą polaryzację. W wielu przypadkach skraca czas ładowania oraz wydłuża żywotność ogniwa. Zewnętrze ładowarki mogą być zasilane z laptopa, powerbanku lub z sieci 230V. Są szczególnie przydatne do ładowania akumulatorów w domu przed wyprawą oraz gdy posiadamy latarki zasilane różnymi typami ogniw. Proponujemy zewnętrzne ładowarki Olight Omni-Dok II oraz Armytek Handy C1 Pro.

Uchwyty montażowe

Pozwalają zamocować latarkę np. do roweru lub oporządzenia, dzięki czemu są praktyczne w wielu sytuacjach. Dobry uchwyt stabilnie utrzyma latarkę bez możliwości poluzowania się, czy wysunięcia podczas użytkowania. Zakres regulacji pozwoli kierować strumień światła w wybrany obszar, a sam montaż jest prosty i wygodny. Oferujemy uchwyt rowerowy Armytek Bike Mount ABM-01 oraz uchwyt na kask Armytek Hard Hat Mount AHM-02.

Konserwacja

Dla prawidłowego działania latarka wymaga co pewnien czas konserwacji, która prawidłowo przeprowadzona znacznie wydłuży bezawaryjność i żywotność urządzenia. Po powrocie z terenu warto oczyścić latarkę z zabrudzenia po intensywnym użytkowaniu. Natomiast raz na kilka miesięcy (zależy jak często i w jakich warunkach eksploatowana jest latarka) powinno się oczyścić drobne gwinty korpusu, sprawdzić uszczelki, nasmarować je lub wymienić w razie potrzeby. Uszczelki należy wymieniać na taki sam typ i rozmiar jaki zastosował producent, a do ich konserwacji warto używać specjalistycznego smaru. Wiele modeli latarek w zestawie ma dołączone zapasowe uszczelki. Natomiast do konserwacji uszczelek i gwintów polecamy specjalistyczny smar Armytek Nyogel 760G, który nie rozpuszcza się w wodzie i większości cieczy oraz nie traci swoich właściwości w skrajnych temperaturach użytkowania.