Maczety

Maczeta to ostre narzędzie o dość długiej głowni służące do torowania sobie drogi przez zwarte zarośla. W lasach deszczowych strefy równikowej maczeta jest niezbędnym narzędziem zarówno w codziennym życiu jak i podczas wyprawy w ten rejon świata. W naszej szerokości geograficznej mocna maczeta doskonale sprawdza się na wypadzie survivalowym, kiedy przemieszczamy się przez zwarte zakrzaczenia, wysokie trawy, czy trzcinowiska. Posługując się maczetą wycinamy korytarz w gęstej roślinności znacznie ułatwiający przemarsz.
Mocne maczety są konstrukcji full-tang, wykonane z jednego kawałka stali węglowej lub nierdzewnej, często pokrytej ciemną powłoką zabezpieczającą przed odblaskami oraz korozją. Maczety mogą mieć różne rozmiary, od kompaktowych o długości ostrza około 25 cm do dużych maczet, w których ostrze dochodzi do 50 cm. Głownie w maczetach są najczęściej typu: Kukri, Bolo, Bush, Parang, czy Hawkbill. Wiele modeli maczet posiada pochwy umożliwiające przenoszenie ich na pasie, przewieszone przez ramię oraz ułatwiajace zamocowanie na ekwipunku. Niektóre maczety np.: Gerber Gator Junior, czy Gerber Gator Machete od górnej strony głowni posiadają piłę do drewna.

Maczeta survivalowa, wojskowa

Mocny full-tang o ergonomicznej, antypoślizgowej rękojeści zapewniającej stabilny chwyt. Rękojeść umożliwia przewleczenie parakordu, który założony na nadgarstek znacznie podnosi bezpieczeństwo posługiwania się maczetą. Dołączona pochwa wykonana jest z wytrzymałego materiału np. nylonu balistycznego, często posiada wewnętrzne wzmocnienie z Kydexu oraz kieszonkę na osełkę i krzesiwo. Pochwa umożliwia przenoszenie maczety na kilka sposobów. Maczety survivalowe świetnie sprawdzają się nie tylko podczas przedzierania przez zarośla, ale mogą być pomocne w wielu pracach obozowych, przygotowaniu drewna na opał, czy budowie schronienia.
Oferujemy maczety survivalowe znanych marek: Gerber, Schrade, CRKT, m. in. mocną maczetę CRKT Chanceinhell Machete 16 o ostrzu o długości 30 cm wykonaną ze stali węglowej 65Mn, maczetę Schrade SCHKM1- Large Kukri Machete w zestawie z krzesiwem i osełką, czy maczetę do najcięższych prac w terenie Garber Gator Pro o ostrzu prostym oraz specjalnym ostrzu hakowym ułatwiającym cięcie gałęzi i zdejmowanie kory.

Maczeta bushcraftowa

Na bushcraftowym wypadzie każda maczeta o konstrukcji full-tang spełni swoje zadanie zarówno podczas wędrówki w gęstym lesie, jak i w czasie obozowania. Natomiast w bushcraftowe klimaty bardziej wpisują się maczety z drewnianą rękojeścią np. dostępna w naszym sklepie maczeta CRKT Mah-Chete 3100 z rękojeścią wykonaną z drewna orzechowego.