Noże survivalowe

Nóż survivalowy, mocny full tang na wyprawę i survival.

Każdy nóż survivalowy ma konstrukcję full-tang i najczęściej wykonany jest ze stali węglowej. Jest podstawowym narzędziem na wyprawie survivalowej. Mocny, niezawodny i wytrzymały, z rękojeścią zapewniającą bezpieczny i stabilny chwyt w każdych warunkach. Jest używany do wykonywania różnych, codziennych czynności na wyprawie, które powinny być przeprowadzone sprawnie i bezpiecznie nawet pod sporym obciążeniem. Nóż survivalowy nie może zawieść w ekstremalnych warunkach użytkowania oraz w sytuacji awaryjnej.
Noże survivalowe różnią się kształtem i wielkością stąd nie każdy nóż survivalowy ma duże rozmiary. Nóż survivalowy charakteryzuje się mocną i wytrzymałą konstrukcją, odpornością na wyszczerbienia i wyłamanie czubka oraz łatwością podostrzenia w warunkach terenowych. Ergonomiczna rękojeść pozwala pewnie uchwycić nóż w rękawicy lub mokrą dłonią i bezpiecznie nim pracować w każdych warunkach. Wiele noży survivalowych ma na górnej stronie głowni karbowanie lub podporę pod kciuk, które bardziej stabilizują chwyt. Duże noże survivalowe często mają wycięcie w głowni pod palec wskazujący umożliwiające skrócenie chwytu przy bardziej precyzyjnych pracach. Głownia noży survivalowych pokryta jest ciemną antyodblaskową powłoką chroniącą również przed korozją. Większe noże survivalowe zakończone są zbijakiem do szyb oraz mają otwór do przewleczenia parakordu. Rękojeść  wykonana jest z odpornych na uszkodzenia materiałów o antypoślizgowych właściwościach np. Micarta, G10, Ultramid, Grivery. Małe noże survivalowe typu neck mogą mięć otwartą rękojeść lub wykonaną z oplotu parakordu.
Nóż survivalowy przenoszony jest w bezpiecznej pochwie, bez możliwości przypadkowego wysunięcia się lub zgubienia w żadnej sytuacji. Pochwa często wykonana jest z Kydexu lub z kydexową wkładką chroniącą przed przecięciem. Pochwy noży survivalowych umożliwiają przenoszenie ich na kilka sposobów np.: klasycznie na pasie, na pasie w pozycji opuszczonej, na opasce udowej, na plecaku, czy innym oporządzeniu. Większość jest kompatybilna z MOLLE/PALS. Mniejsze noże survivalowe mogą być przenoszone na pasie w pozycji na płask lub bezpośrednio na ciele, np. zawieszone na szyi. Taki sposób przenoszenia pozwala skutecznie ukryć nóż. Każda pochwa oraz sposób przenoszenia powinny pozwolić wygodnie, sprawnie i bezpiecznie dobyć nóż, jeżeli zajdzie taka potrzeba.