Światło i sygnalizacja

Sytuacje awaryjne mogą się zdarzyć na każdym wypadzie, niezależnie od naszych umiejętności i doświadczenia. Do niektórych można się przygotować, zabierając odpowiednie wyposażenie i choćby „teoretycznie” przygotowując się na taką sytuację. Mogą też wystąpić sytuacje nieprzewidziane. Generalnie w każdej sytuacji awaryjnej powinno się zachować spokój tzw. zimną krew, nie wpadać w panikę. Spokojnie przeanalizować daną sytuację, jak ją rozwiązać, jakie mamy wyposażenie, z jakich naturalnych zasobów można skorzystać itp. Nie każda sytuacja awaryjna jest krytyczna i z wielu można wybrnąć, zdobywają przy okazji nowe doświadczenie. Jeżeli jednak sytuacja tego wymaga należy wezwać służby ratownicze, podając swoje położenie i ogólny opis zdarzenia. W miarę możliwości oznaczyć i sygnalizować miejsce zdarzenia. W przypadku zagrożenia życia, w miarę możliwości zabezpieczyć osobę poszkodowaną udzielając jej pomocy przedmedycznej oraz niezwłocznie wezwać służby ratownicze. Oznaczyć i sygnalizować miejsce zdarzenia oraz starać się ułatwić dotarcie ekipie ratowniczej na miejsce.

W każdym ekwipunku wyprawowym powinno znaleźć się wyposażenie umożliwiające sygnalizację w sytuacji awaryjnej oraz wezwanie pomocy. Może być przenoszone w plecaku lub na szyi (gwizdek alarmowy). Ponad to możliwość sygnalizacji na kilka sposobów to obowiązkowe wyposażenie każdego zestawu przetrwania. W sytuacji awaryjnej do sygnalizacji swojego położenia można wykorzystać np.: latarkę, lusterko, światło chemiczne, gwizdek, krzesiwo, ognisko (ogień i dym). Można też użyć każdą inną rzecz lub sposób, które oznaczą dane miejsce, tak aby mogło być widoczne z pewnej odległości na tle terenu z powierzchni ziemi lub z powietrza. Każdy nienaturalny znak, sygnał (błysk światła, gwizd itp.) w terenie może zwrócić uwagę ekip poszukujących, które szybciej zlokalizują, a tym samym szybciej dotrą do osoby wzywającej pomocy. Taki znak lub sygnał mogą też zauważyć osoby postronne, które powiadomią służby ratownicze. Ponad to w terenie powinniśmy znać /umieć określić na bieżąco swoją pozycję. W sytuacji awaryjnej jest to szczególnie istotne. Mając możliwość powiadomienia służb ratowniczych (telefonicznie, radiowo itp.) o zaistniałej sytuacji z podaniem swojej pozycji (choćby w sposób przybliżony), znacznie skracamy czas dotarcia ekip ratowniczych.

Latarka taktyczna, EDC, turystyczna

Każda nawet najprostsza latarka może być użyta do sygnalizacji. Wystarczy włączać i wyłączać latarkę, aby wykonywać błyski światła, które w nocy mogą być widoczne nawet z kilku kilometrów. Bardziej zaawansowane latarki zarówno ręczne, jak i czołówki mają dostępny ratowniczy tryb stroboskop, emitujący silne błyski światła. Ponadto dobrej klasy latarki taktyczne, survivalowe, czy EDC są wytrzymałe i odporne na trudne warunki użytkowania oraz zapewniają wysoką wydajność i długotrwałość świecenia. Są niezawodne również w sytuacjach awaryjnych. Polecamy niezawodne latarki Armytek, Fenix, Olight.

Światło chemiczne

Światło chemiczne jest często używane do oświetlenia miejsca biwakowania, podczas typowych czynności obozowych. Jest proste i bezpieczne w obsłudze, nie wymaga zasilania i jest niepalne. Świeci do kilku godzin. W sytuacji awaryjnej po zmroku światło chemiczne może wskazywać miejsce - jest widoczne z pewnej odległości. Może być też użyte do oświetlenia miejsca udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Polecamy światło chemiczne BCB Light Sticks, Lifesystems Glow Sticks oraz światło chemiczne Rockland Glare.

Lusterko sygnalizacyjne

Lusterko sygnalizacyjne wytwarza błysk światła odbitego, które może być widoczne z odległości kilku kilometrów, wskazując miejsce osoby wzywającej pomocy. Lusterko sygnalizacyjne z celownikiem umożliwia przeniesienie błysku światła na poruszający się obiekt, tym samym może szybciej zwrócić uwagę ekip ratowniczych. W sytuacji awaryjnej do wytworzenia błysku światła można użyć każde lusterko oraz każdy przedmiot odbijający światło np. puszkę survivalową. Polecamy lusterko sygnalizacyjne BCB 2" oraz większe lusterko sygnalizacyjne BCB 4".

Gwizdek sygnalizacyjny, ratunkowy

Gwizdek sygnalizacyjny to jeden z elementów wyposażenia, który zawsze powinien być szybko dostępny. Wygodnym sposobem przenoszenia gwizdka ratunkowego jest zawieszenie go na szyi, najlepiej pod wierzchnią warstwą odzieży, aby nie przeszkadzał  podczas marszu lub zwykłych czynności obozowych. Gwizdek przetrwania wydaje głośny dźwięk o natężeniu nawet 120 dB. Jest słyszalny z dużej odległości i bardzo dobrze wskazuje miejsce osoby wzywającej pomocy. Oferujemy gwizdki sygnalizacyjne Lifesystems Hurricane Whistle i Safety Whistle oraz gwizdek ratunkowy BCB Howler i Helikon Survival Whistle.

Krzesiwo survivalowe

Krzesiwo survivalowe wytwarza mocne, jasne iskry niezależnie od pogody. Po zmroku mogą być widoczne z dużej odległości jako błyski światła i zwrócić uwagę ekip ratowniczych. Krzesiwo survivalowe starcza nawet na kilkanaście tysięcy krzesań. Posiada dołączoną do zestawu blaszkę-iskrownik, a niektóre modele również głośny gwizdek alarmowy. Polecamy niezawodne krzesiwa survivalowe Light My Fire Bio Army i Light My Fire Bio Scout oraz Wildo FireFlash Pro Large i Wildo FireFlash Pro Small.

Ognisko

Rozpalenia ognia to jeden ze sposobów nakierowania ekip ratowniczych. Ogień z ogniska (w nocy) i dym (w dzień) mogą być widoczne nawet z kilku kilometrów, szczególnie w pagórkowatym terenie i w górach. Rozpalając ognisko w terenie zawsze należy robić to bezpiecznie i odpowiedzialnie, w żadnej sytuacji nie dopuszczając do niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia. Ponad to w niektórych miejscach rozpalenie ognia może pociągać za sobą konsekwencje prawne.

309,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Latarka czołowa o maksymalnym strumieniu światła 950 lumenów i długotrwałości świecenia do 100 godzin, wyposażona również w czerwoną diodę o stałym świetle. Idealna na wypad w góry oraz na wyprawę survivalową.

439,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Mocna latarka czołowa o maksymalnym strumieniu światła 1400 lumenów. Doskonała latarka na survival, sprawdzająca się w każdej aktywności turystycznej oraz podczas bardziej ekstremalnego użytkowania i w ratownictwie.

149,00 zł
179,00 zł -30,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Nowoczesna, kompaktowa latarka EDC o mocy 350 lumenów, 4 trybach świecenia i zasięgu do 126 m, która może być zasilana dwoma typowymi bateriami AA. Idealna lekka latarka do miasta i na survival.

269,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Fenix E28R to doskonała latarka survivalowa i do zastosowań EDC o strumieniu światła aż 1500 lumenów, wyposażona w port szybkiego ładowania USB-C oraz dołączony akumulator ARB-L18 o pojemnośći 3400 mAh.