Sprzęt survivalowy, noże i narzędzia survivalowe - NaPrzelaj.com.pl

Noże i narzędzia

Mocne, ostre i niezawodne, dobrej jakości narzędzia są niezbędne na wypadzie do lasu, podczas biwakowania, czy wyprawy survivalowej. Ułatwiają wykonywanie codziennych obozowych czynności. Zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa oraz dużą efektywność pracy. Ponadto dzięki swojej wytrzymałości nie zawiodą podczas ewentualnej sytuacji awaryjnej.

Nóż survivalowy z ostrzem stałym

Podstawowe wyposażenie zabierane w teren. Niezależnie, czy jest to wypad survivalowy, obóz harcerski, czy biwak nad jeziorem, poręczny, wytrzymały nóż znacznie ułatwi funkcjonowanie w terenie. Umożliwi sprawne przygotowanie opału i rozpalenie ognia, budowę schronienia lub przygotowanie posiłku. Dołączona do noża pochwa pozwala wygodnie i bezpiecznie przenosić go na pasie, na szyi – noże typu neck lub podpięty do plecaka za pomocą systemu MOLLE/PALS. Wtedy jest zawsze pod ręką, łatwo i szybko dostępny.

Nóż składany

Dobry, funkcjonalny folder to doskonały sposób, aby na co dzień mieć przy sobie ostre, praktyczne narzędzie. Przenoszony na pasie, wpięty w rant kieszeni spodni, czy razem z innym ekwipunkiem w zestawie EDC pozwoli wybrnąć z niejednej sytuacji. Ostrze całkowicie chowane w rękojeść oraz pewna blokada po otwarciu gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Niewielkie rozmiary po złożeniu sprawiają, że przenoszony nóż nie rzuca się w oczy i jest praktycznie nie widoczny dla innych osób.

Sprzęt survivalowy

Mocny nóż z ostrzem stałym to nie jedyne narzędzie zabierane na wyprawy survivalowe. Choć poradzi sobie z praktycznie każdym zadaniem, to w wielu przypadkach mogą one pochłaniać zbyt wiele energii i czasu. Do cięższych zadań przydatna będzie poręczna siekiera. Razem z ostrą, wydajną, składaną piłą znacznie ułatwią budowę schronienia lub przygotowanie większej ilości opału. Również funkcjonalna saperka często dołączana jest do survivalowego ekwipunku, szczególnie na zimowym wypadzie lub podczas przebywania w trudniejszym terenie. Natomiast podczas przedzierania się przez gęste krzaki czy wysokie trawy z pomocą przyjdzie solidna maczeta. Ekwipunek warto uzupełnić o drugi, zapasowy nóż. Może to być mały nóż typu neck, czy dodatkowe ostrze w multitoolu lub scyzoryku wielofunkcyjnym. Obydwa doskonale sprawdzą się przy bardziej precyzyjnych pracach oraz sprawią, że w przypadku utraty/uszkodzenia podstawowego noża nie zostaniemy w terenie bez noża w ogóle. Dodatkowo multitool lub wielofunkcyjny scyzoryk może ułatwić różne prace obozowe, czy usprawnić ewentualne naprawy sprzętu. Narzędzia przed wyruszeniem na wyprawę, czy wypad survivalowy powinny być właściwie naostrzone, aby były gotowe do użycia w terenie. Oczywiście każde, nawet najlepsze narzędzie podczas użytkowania naturalnie traci ostrość roboczą. Aby po kilku dniach nie zostać w terenie z tępym nożem, czy siekierą do ekwipunku warto dołączyć kompaktową ręczną ostrzałkę. Umożliwi ona na bieżąco podostrzanie noża i utrzymanie właściwej ostrości roboczej. Praca dobrze naostrzonym narzędziem jest dużo bardziej efektywna oraz bezpieczna.
Dobrany do charakteru wyprawy, przewidzianych zadań, miejsca gdzie się udajemy, czy pory roku sprzęt survivalowy oraz pozostały ekwipunek m.in.: własne schronienie, mata i śpiwór, przybory do rozpalenia ognia i przygotowania posiłku, prowiant, wodę i systemy jej uzdatniania, apteczkę warto spakować do wygodnego i funkcjonalnego plecaka, ewentualnie rozbudowanego o dodatkowe panele, czy kieszenie. Pozwoli on rozmieścić ekwipunek tak, aby poszczególne jego elementy były łatwo dostępne oraz umożliwi całość komfortowo przenosić podczas przemieszczania się w terenie.

Ekwipunek bushcraftowy

Na bushcraftowym wypadzie dobrej jakości, funkcjonalne narzędzia są również istotnym elementem ekwipunku dającym satysfakcję z wykonanych czynności podczas leśnej wędrówki i obozowania. Oczywiście mocny full-tang może się przydać w wielu sytuacjach. Jednak klasyczny nóż bushcraftowy często ma lżejszą konstrukcję. Głownia wykonana w różnych modelach ze stali węglowej lub nierdzewnej charakteryzuje się najczęściej szlifem pełnym płaskim lub scandi, doskonale nadającym się do obróbki drewna, wykonywania w nim bardziej precyzyjnych prac oraz do typowych prac obozowych. Rękojeść z naturalnych materiałów, najczęściej drewniana, doskonale wykończona to klasyka noża do lasu. Całość dopełnia wygodna pochwa, oczywiście z naturalnej skóry. Na bushcraftowych wypadach używa się również „cięższych” narzędzi. Siekiery, piły, saperki, maczety, czy wspomniane wcześniej duże noże, mogą być nieodzowne przy wielu pracach w obozie. Miłośnicy bushcraftu wybiorą je w wersji z rękojeścią wykonaną z naturalnego drewna oraz skórzaną kaburą.

Noże do rzeźbienia i narzędzia rzemieślnicze

Bushcraft to również wykonywanie potrzebnych przedmiotów, czy narzędzi własnoręcznie, z naturalnych materiałów, często dostępnych w miejscu obozowania. To crème de la crème bushcraftowej przygody. Drewniane łyżki, sztućce, naczynia. Przedmioty wykonane ze skóry. Każdy przy odrobinie wprawy może je wykonać samodzielnie w lesie. W domu, czy warsztacie można zrobić własny nóż, siekierę, krzesiwo lub przedmioty wymagające większej precyzji. Również przywracanie drugiego życia starym, mającym swoja historię narzędziom i przedmiotom daje ogromną satysfakcję. Do takich prac potrzebne są różne narzędzia rzemieślnicze. Do rzeźbienia w drewnie dłuta, noże hakowe o łukowo wygiętym ostrzu oraz noże snycerskie o krótkim i prostym ostrzu do wykonywania detali. Do obróbki skóry niezbędny będzie zestaw choćby podstawowych narzędzi kaletniczych.
Przykładowy ekwipunek bushcrafowy to oprócz narzędzi również m.in.: tarp lub hamak, wygodna mata, przybory do przygotowania posiłku, prowiant, woda oraz system jej uzdatniania, apteczka.
Cały bushcraftowy ekwipunek można spakować w funkcjonalną i wygodną torbę bushcraftową lub klasyczny plecak.