Rozpałki i zapałki

Ogień w terenie można rozpalić na wiele sposobów. Jednym z najprostszych jest użycie zapałek lub zwykłej zapalniczki. Niestety w bardziej wymagających warunkach pogodowych taki sposób może być całkowicie nieskuteczny. Wtedy warto mieć pod ręką zapałki survivalowe lub benzynowe zapalniczki odporne na warunki atmosferyczne. Do potrzymania ognia potrzebna będzie dobra rozpałka. W tym celu świetnie sprawdza się doskonale znana wszystkim kora brzozy, która w naszych warunkach jest generalnie łatwo dostępna. Skutecznym sposobem podtrzymania ognia są gotowe rozpałki dostępne w formie szczapek drzewnych zawierające do 80% żywicy.

Zapałki survivalowe

Zapałki survivalowe rozpalą ogień w niesprzyjających warunkach pogodowych. Kilka zapałek survivalowych powinno wchodzić w skład zestawu przetrwania, jako alternatywny sposób rozpalenia ognia w sytuacji awaryjnej. Odpalają się od każdej szorstkiej powierzchni, działają nawet mokre. Palą się długo mocnym płomieniem dając wysoką temperaturę ułatwiającą zapalenie rozpałki. Polecamy zapałki survivalowe BCB Survival Matches Mk3 wykonane według specyfikacji NATO.

Zapalniczki

Dobrej jakości zapalniczka, odporna na wilgoć szybko rozpali ogień w terenie. Może być noszona na co dzień podpięta do kluczy lub w zestawie EDC. Zapalniczkę jako alternatywny sposób rozpalenia ognia w sytuacji awaryjnej warto dołączyć do zestawu przetrwania. Polecamy benzynową zapalniczkę odporną na wilgoć True Utility Fire Stash+.

Rozpałki naturalne

Właściwie przygotowana i użyta rozpałka nie tylko przyspieszy rozpalenie ognia, ale w większości przypadków w ogóle go umożliwi. W terenie można pozyskać wiele bardzo dobrych rozpałek naturalnych. Wystarczy wspomnieć o tych łatwo dostępnych, bardzo skutecznych i najbardziej popularnych. Kora brzozy, żywica, smolne szczapki, czy patyki pierzaste, nawet mokre szybko rozpalą ogień. Alternatywą są gotowe rozpałki naturalne dostępne w formie drzewnych szczapek. Zawierają do 80% żywicy, bardzo łatwo się podpalają i dają mocny płomień, który bez problemu rozpali właściwy materiał na ognisko. Produkowane są m.in. z pni sosny smołowej rosnącej w Hondurasie. Pojedyncze szczapki można umieścić w zestawie przetrwania na wypadek sytuacji awaryjnej. Polecamy naturalne rozpałki Tinder-on-a-Rope i Tinder Sticks Light My Fire oraz podpałki Exotac zamknięte w szczelnej puszce.