Sprzęt biwakowy. Wyposażenie i akcesoria na biwak - Naprzelaj.com.pl

Sprzęt biwakowy

Bezpieczny i komfortowy sen oraz wypoczynek na wyprawie to podstawa powodzenia działań zaplanowanych na kolejne dni. Tutaj kluczowe znaczenie ma odpowiednio dobrany sprzęt biwakowy zapewniający relaks i odpoczynek po trudach dnia oraz regenerację przed następnym etapem, niezależnie od warunków pogodowych. Także na wypadzie bushcraftowym, gdzie sporo czasu spędza się w leśnym obozie pod tarpem lub w hamaku, dobry sprzęt biwakowy zapewni prawdziwy relaks na łonie natury.
Jaki sprzęt na leśny biwak?
Generalnie w survivalu i bushcrafcie na takie pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Sprzęt biwakowy, jak również pozostały ekwipunek dobieramy pod kątem danego wypadu, stawiając sobie pytania np.: gdzie?, kiedy?, po co ?, z kim? Czyli, musimy wiedzieć gdzie chcemy się udać, zdobyć informację o tym miejscu z jego charakterystyką, w jakiej porze roku i przewidywanej pogodzie z jej konsekwencjami, jakie zadania na danym wypadzie chcemy zrealizować oraz czy planujemy wypad w większej grupie, w 2-3 osoby, czy samotnie. Oczywiście kompletując sprzęt biwakowy warto korzystać z wiedzy bardziej doświadczonych osób oraz z własnych obserwacji i preferencji.
Namiot, tarp, czy hamak

Klasyczny biwak najczęściej kojarzy się ze spędzaniem czasu pod namiotem. Jest to wygodny sposób szczególnie na dłuższe biwakowanie w jednym miejscu. Dobry namiot skutecznie zabezpieczy uczestników oraz ich ekwipunek przed niekorzystną pogodą jednocześnie zapewniając odpowiednią oddychalność oraz ochronę przed owadami. Większy namiot pozwala również razem biwakować w kilka osób, bez konieczności posiadania przez każdego uczestnika własnego schronienia. Dla samotnych wędrowców polecamy namiot typu norka np. Snugpak Stratosphere, minimalistyczne schronienie ważące niewiele ponad 1 kg i mieszczące się w każdym ekwipunku. Zapewnia ochronę podczas każdej pogody oraz jest prawie niewidoczne w terenie. Do biwakowania w warunkach zimowych praktyczne są namioty „zimowe” wyposażone w kołnierze śnieżne. Mają one m. in. mocniejszą konstrukcję wytrzymującą napór silnego wiatru i śniegu oraz kołnierze zapobiegające dostawaniu się śniegu do wnętrza. Świetnie sprawdzają się szczególnie podczas śnieżnej zimy. Takie namioty używają uczestnicy ekstremalnych zimowych wypraw.
Tarp , czyli uniwersalna płachta biwakowa to praktyczne, lekkie schronienie dla 1-2 osób. Umożliwia szybkie rozstawienie w razie potrzeby oraz konfigurację na różne sposoby. Może być rozstawiony np.: jako płachta-zadaszenie przed umiarkowanym opadem pozostawiając otwartą przestrzeń na boki, jako osłona przed silnym wiatrem lub zamknięte schronienie w przypadku nagłego załamania pogody. Generalnie tarp do rozwieszenia wymaga stałych podpór np. drzew oraz kilku śledzi do zakotwienia. Dzięki temu jest chętnie wykorzystywany przez osoby biwakujące w lesie. Tarp Lesovik Solo może być rozstawiony z wykorzystaniem dwóch kijków trekkingowych.
Biwakowanie w hamaku rozwieszonym pomiędzy drzewami zyskuje coraz większe grono zwolenników. Hamak daje relaks oraz komfortowy sen na łonie natury bez wpływu często zimnego i mokrego podłoża. Hamaki mogą być jedno-, dwu- lub trzyosobowe, hamak Lesovik Duch wytrzymuje obciążenie do 250 kg. Do hamaka warto dołączyć moskitierę np. Lesovik Magla skutecznie chroniącą przed uciążliwymi owadami lub od razu nabyć zestaw hamakowy Lesovik Draka mający w komplecie zintegrowaną moskitierę. W razie spodziewanego deszczu nad hamakiem można szybko rozwiesić tarp. Do biwakowania w hamaku w chłodniejszej porze roku oraz zimą niezbędne będą kołdry-ociepliny np. Lesovik Otul lub Snugpak Hammock Quilt.

Izolacja od podłoża - maty, materace, siedziska
W czasie biwakowania warto zadbać o odpowiednią izolację od podłoża. Szczególnie ma to znaczenie w chłodniejszej porze roku, a zimą jest wręcz kluczowe. Lekka mata o dobrych właściwościach izolacyjnych umożliwia latem sen bezpośrednio na ziemi bez wykorzystania materaca, a w chłodniejsze porze roku i zimą stanowi zabezpieczenie materaca przed ewentualnym uszkodzeniem oraz izoluje go od zimnego podłoża. Thermarest RidgeRest Classic to doskonała mata turystyczna o współczynniku R-Value 2,6, natomiast Karimata składana MFH najlepiej sprawdza się w cieplejszej i umiarkowanej porze roku.
Dobry materac zapewnia komfortowy sen bez wpływu zimnego i mokrego podłoża. Materac samopompujący jest łatwy i wygodny w użyciu. Wystarczy odkręcić zawór, aby po chwili wypełnił się powietrzem, a po zamknięciu zaworu jest gotowy do użycia. Thermarest Trail Scout to doskonały trzysezonowy materac samopompujący idealny na wypady do lasu oraz do górskiej turystyki. Do zimowego biwakowania szczególnie podczas większych mrozów niezbędny jest materac o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Tutaj bezkonkurencyjny jest czterosezonowy materac Thermarest Neoair XTherm o współczynniku R-Value 5,7, gwarantujący komfortowy sen nawet podczas bardzo mroźnych nocy. Wybierając materac należy dobrać jego długość do swojego wzrostu.
Podczas każdego wyjścia w teren co jakiś czas potrzeba usiąść i odpocząć lub zjeść regenerujący posiłek. W takiej sytuacji niezbędne są dobrze izolujące, wygodne siedziska. Na leśnej wycieczce może się przydać Siedzisko Helikon Vagabond Seat Pad, miłośnikom bushcraftu polecamy siedzisko wykonane z naturalnej skóry Hultafors Trekker’s Little Helper Forsberg. Natomiast w chłodniejszej porze roku oraz zimą niezawodne są siedziska Thermarest Z-Seat. Wszystkie siedziska są składane, bardzo lekkie oraz zajmują mało miejsca w ekwipunku.
Śpiwory turystyczne
Śpiwory turystyczne są projektowane do użycia w danym zakresie temperatur. Wybierając śpiwór warto zapoznać się z jego charakterystyką podaną przez producenta, czyli m. in. temperaturą komfortu oraz temperaturą minimum (ekstremum) przy jakich może być użytkowany. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy producenci podają wartości wg standardowych norm oraz, że każdy z nas, użytkowników może inaczej odczuwać tę samą temperaturę lub być inaczej wrażliwy na uczucie chłodu. Śpiwór powinien być również dobrany do wzrostu i wagi użytkownika, szczególnie ma to znaczenie dla śpiworów zimowych. Ponadto śpiwór zimowy powinien być o około 20 cm dłuższy, aby „w nogach” było miejsce na schowanie np. sprzętu elektronicznego. Przy wyborze śpiwora warto również brać pod uwagę np.: położenie zamka prawy czy lewy i sposób jego otwierania, wyposażenie w dodatkowe schowki- kieszonki oraz jaką objętość zajmuje po spakowaniu. Ważną kwestią jest wypełnienie: syntetyczne, czy naturalne - puchowe. Generalnie śpiwory o wypełnieniu syntetycznym są łatwiejsze w konserwacji – praniu. Mają jednak prawie zawsze większą objętość i wagę od śpiwora z wypełnieniem puchowym (szczególnie puchem najwyższej klasy) dla tego samego zakresu temperatur. Zimowe śpiwory przeznaczone do użytku w bardzo niskich temperaturach mają wypełnienie puchowe (gęsie - 750-850 cuin o proporcji puchu min. 90/10), i są szyte dla konkretnego użytkownika. Materiał, z którego uszyty jest śpiwór powinien być wytrzymały i odporny na uszkodzenia, przetarcia czy rozerwanie, oddychający, aby sprawnie odprowadzał wilgoć na zewnątrz oraz wodoodporny, zapobiegający przedostawaniu się wilgoci do środka. Materiał, z którego szyte są śpiwory to np. Paratex (Snugpak), czy Microtex, Quantum (Robert’s Outdoor Equipment). Istnieją także tzw. śpiwory kombi. Umożliwiają one spięcie razem (jeden w drugi) dwóch śpiworów i otrzymanie dzięki temu śpiwora o znacznie niższej temperaturze komfortu. Jest to ciekawe rozwiązanie na długie wypady przy zmiennych temperaturach.
Latarki turystyczne EDC i czołówki
Na każdym biwaku potrzebna jest dobra latarka. Po zmroku umożliwi wykonanie niezbędnych czynności, a w razie sytuacji awaryjnej oświetli wybrane miejsce, może też być wykorzystana do sygnalizacji. Bardzo praktyczne są trwałe latarki czołowe o kilku trybach świecenia, których moc można dobrać do aktualnej sytuacji. Używając czołówki mamy wolne ręce, co znacznie ułatwia i podnosi bezpieczeństwo obozowych prac. Wysokiej klasy czołówki produkują np.: Armytek, Fenix, Olight czy Petzl. Niektóre czołówki np.: Armytek Wizard C2 Pro, czy Olight H2R 2 Perun mają  możliwość wypięcia z uprzęży i używania jako latarki ręcznej. Również klasyczne latarki EDC oferujące kilka trybów pracy doskonale sprawdzają się podczas obozowania. Wybrane modele np. Olight Perun Mini, Fenix E18R, czy Armytek Prime C1 Pro zakończone są silnym magnesem umożliwiającym zamocowanie do metalowych przedmiotów lub zawieszenie np. u góry namiotu. Wszystkie dobrej klasy latarki taktyczne/EDC wykonane są z anodyzowanego aluminium, są odporne na upadki z wysokości min. 1 m oraz trwałe zanurzenie w wodzie. Wiele modeli umożliwia ładowanie akumulatora bez konieczności wyjmowania go z latarki, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem w terenie. Podczas dłuższego biwakowania doskonale sprawdzają się latarki kempingowe np. Fenix CL26R. Na zimowy biwak ze względu na szybko zapadający zmrok oraz ujemne temperatury warto zabrać latarkę zapasową oraz zapasowy akumulator, aby nie zostać bez możliwości użycia światła. Przy dłuższym biwakowaniu zimą niezbędny będzie również dobry powerbank. Umożliwi on bieżące doładowanie akumulatora w latarce oraz w innych używanych urządzeniach elektronicznych.
Akcesoria na biwak
W czasie obozowania oprócz podstawowego sprzętu biwakowego są potrzebne, a często niezbędne drobne elementy ekwipunku oraz dodatkowe akcesoria rozbudowujące główne wyposażenie. Parakord, linki, elastyczne troki, czy karabińczyki zawsze się przydadzą do podpięcia lub umocowania różnych przedmiotów. Dodatkowe śledzie mogą się przydać do pewniejszego umocowania schronienia. Wkładki do śpiwora podnoszą komfort snu oraz pozwalają dłużej utrzymać wewnętrzną stronę śpiwora we właściwym stanie. Pokrowce na śpiwór np. Snugpak Special Forces Bivvy Bag doskonale zabezpieczają przed wilgocią, wiatrem oraz redukują utratę ciepła. Używając ich w terenie podczas stabilnej pogody można komfortowo spać „pod gołym niebem” nawet w chłodne i wilgotne noce. W chłodnej pogodzie przyda się ocieplina do hamaka oraz koc Snugpak Jungle Blanket, którym można się okryć podczas wypoczynku.

309,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Latarka czołowa o maksymalnym strumieniu światła 950 lumenów i długotrwałości świecenia do 100 godzin, wyposażona również w czerwoną diodę o stałym świetle. Idealna na wypad w góry oraz na wyprawę survivalową.

439,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Mocna latarka czołowa o maksymalnym strumieniu światła 1400 lumenów. Doskonała latarka na survival, sprawdzająca się w każdej aktywności turystycznej oraz podczas bardziej ekstremalnego użytkowania i w ratownictwie.

269,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Fenix E28R to doskonała latarka survivalowa i do zastosowań EDC o strumieniu światła aż 1500 lumenów, wyposażona w port szybkiego ładowania USB-C oraz dołączony akumulator ARB-L18 o pojemnośći 3400 mAh.