Plecaki taktyczne

Plecak jest najbardziej uniwersalnym sposobem przenoszenia ekwipunku szczególnie podczas długich wypraw. Dobry plecak jest funkcjonalny i wygodny, wykonany z wytrzymałych materiałów, wyposażony w system nośny zapewniający komfort użytkowania nawet na długich dystansach. Ilość oraz rozmieszczenie kieszeni wewnętrznych i zewnętrznych, troki kompresyjne oraz liczne punkty mocowania dodatkowego wyposażenia, czy możliwość podpięcia camelbaka będą dodatkowym atutem.

Plecak taktyczny, wojskowy, survivalowy

Plecak taktyczny, survivalowy posiada zwartą konstrukcję, z niezależnymi przedziałami oraz zewnętrznymi i wewnętrznymi kieszeniami, które zapewniają szybki dostęp do przenoszonego ekwipunku. Liczne punkty mocowania w postaci taśm MOLLE/PALS oraz troki naszyte na praktycznie całym plecaku, podnoszą funkcjonalność oraz pozwalają na dowolna konfigurację dodatkowego wyposażenia. Często plecak survivalowy ma wszyty wewnętrzny organizer oraz możliwość zamocowania dodatkowego organizera w jednym z przedziałów. Każdy plecak taktyczny ma możliwość podpięcia bukłaka hydracyjnego. Komfortowy system nośny ma zapewnić wygodę na długich dystansach. Plecak survivalowy powinien być niewrażliwy na nierównomiernie rozłożone obciążenie oraz dobrze stabilny podczas intensywnego ruchu. Siatka przestrzenna i anatomicznie ukształtowane poduszki poprawiają cyrkulację powietrza oraz komfort noszenia plecaka. Plecak taktyczny ma naszyty od frontu panel do identyfikacji. Plecak wojskowy musi być wytrzymały i odporny na intensywne użytkowanie z pełnym obciążeniem, również w warunkach bojowych. Wykonany jest z mocnych materiałów (np. cordura), a specjalne nici i sposób szycia sprawią, że bez problemu przetrwa trudy eksploatacji. Plecaki wojskowe występują w matowych, ciemnych kolorach lub w różnych wzorach maskujących. Plecak taktyczny doskonale sprawdzi się w zastosowaniu militarnym, survivalu oraz w zaawansowanej turystyce. Oferujemy sprawdzone w działaniach bojowych wojskowe plecaki taktyczne Wisport np.: plecak Wisport Sparrow II 30L, plecak Wisport Whistler 35L, czy plecak Wisport Zipperfox 40L. Ofertę uzupełniają kompaktowe plecaki taktyczne Helikon Raccoon Mk2. 20L oraz plecaki Snugpak Sleeka Force i Snugpak Xocet.

Plecak miejski EDC

Plecak miejski to uniwersalny, lekki plecak do codziennego użytkowania. Plecaki miejskie mają niewielką pojemność - maksymalnie około 25 litrów, która w zupełności wystarczy, by spakować rzeczy niezbędne do szkoły, pracy, zmieścić bieżące zakupy lub wybrać się na wycieczkę. Plecaki miejskie mają proste systemy nośne, bez stelaży, a często również bez pasa biodrowego, mimo to są zupełnie wygodne ze względu na małe obciążenia. Wiele modeli posiada pas piersiowy. Plecaki miejskie przeważnie mają jedną komorę oraz dużą osobną kieszeń na froncie. Kieszenie wewnętrzne, kieszeń na laptopa lub boczne kieszenie z siatki będą dodatkowym atutem. Plecaki miejskie mają różny design oraz występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Wykonane są np. z nylonu, który w zależności od rodzaju może nie być wodoodporny, wtedy warto zaopatrzyć się w pokrowiec przeciwdeszczowy. Plecak miejski doskonale sprawdzi się na co dzień. Będzie również wystarczający na krótką wycieczkę oraz wypad do lasu, czy w góry na jeden dzień. Bez problemu zmieści lekką kurtkę przeciwdeszczową, trochę prowiantu, małą butelkę wody oraz czołówkę, czy podkładkę do siedzenia. Oferujemy plecaki Helikon EDC Lite praktyczne i wygodne, lekkie plecaki do lasu i na miasto.

Plecak traperski, na bushcraft i dla harcerza

Plecak bushcraftowy nawiązuje kształtem do dawnych plecaków traperskich. W wersji klasycznej wykonany będzie np. z wełny, czy brezentu, często ze skórzanymi zapięciami, pasami nośnymi oraz wzmocnionym skórzanym dnem. Jedna komora oraz duże zewnętrzne kieszenie zapinane na klasyczne klamry oddają ducha epoki. W nowoczesnej odsłonie plecak wykonany będzie z wytrzymałej cordury, a system nośny z poduszkami i kanałami powietrznymi znacznie podniesie komfort użytkowania. Duże zewnętrzne kieszenie podkreślają charakter plecaka oraz ułatwiają rozmieszczenie ekwipunku. Zewnętrzne punkty mocowania pozwolą podwiesić dodatkowy ekwipunek. Kieszeń przelotowa na siekierę oraz możliwość montażu camelbaka będzie dodatkowym atutem. Plecak bushcraftowy to nie tylko idealna propozycja dla miłośników „leśnego rzemiosła”, ale również dla harcerzy i wszystkich udających się na leśne obozowanie. Polecamy plecaki Helikon Bergen.

Plecak wyprawowy

Plecaki wyprawowe mają pojemność od 50 do ponad 100 litrów. Są to duże, pakowne plecaki, doskonałe na długie wypady w teren. Plecaki wyprawowe są niezawodne i wytrzymałe, odporne na trudne warunki użytkowania. Mają komfortowy system nośny, pozwalający na pokonanie długich odcinków z dużym obciążeniem. System nośny z anatomicznymi poduszkami, siatką przestrzenną, kanałami powietrznymi oraz asymetrycznym pasem biodrowym znacznie podnosi wygodę użytkownika. Plecaki wyprawowe często posiadają jedna komorę dzieloną wewnętrzną przegrodą na część górną i dolną z wygodnym dostępem z obu stron. Wiele kieszeni wewnętrznych i zewnętrznych ułatwia rozmieszczenie ekwipunku oraz zapewnia wygodny do niego dostęp. Zewnętrzne punkty mocowania pozwalają dowolnie konfigurować podwieszenie dodatkowego wyposażenia. Plecki wyprawowe mają możliwość podpięcia wkładu hydracyjnego. Doskonałe, funkcjonalne plecaki wyprawowe z komfortowym systemem nośnym produkuje polska marka Wisport. Na wielodniowe, ekstremalne wyprawy polecamy np.: plecaki Wisport Reindeer 75L, Wisport Wildcat 65L, czy Wisport Raccoon 65L. Ofertę plecaków wyprawowych uzupełnia Snugpak Bergen 70-100 L z odpinanymi bocznymi kieszeniami.

Plecak w góry

W przeciwieństwie do zastosowań taktycznych oraz survivalu, gdzie dużą wagę przykłada się aby pozostać niezauważonym w terenie (stąd m.in. maskująca odzież, plecaki i inne wyposażenie) w turystyce górskiej oraz na wyprawach wysokogórskich często używana jest kolorowa odzież i wyposażenie, nawet w jaskrawych barwach. Taka kolorystyka odzieży, plecaków, namiotów itp., pozwala być dobrze widocznym na tle terenu. Ma to znaczenie w sytuacji awaryjnej. W wysokich górach, w trudno dostępnych miejscach i przy złej pogodzie można szybciej zlokalizować wzrokowo uczestnika wyprawy ubranego w barwy odcinające się od otoczenia. Analogiczna sytuacji dotyczy turystów górskich, którzy znaleźli się w niebezpiecznej sytuacji. Ekipom ratowniczym znacznie łatwiej jest zlokalizować wzrokowo poszkodowaną osobę jeśli ma dobrze widoczny element ubioru, czy ekwipunku, tym bardziej, że niestety w wielu wypadkach nie potrafi ona nawet ogólnie wskazać swojej lokalizacji.
Praktycznie każdy dobry plecak taktyczny pomimo militarnej kolorystyki może z powodzeniem „stać się plecakiem w góry” i być używany na górskie wypady, również te zaawansowane. Mocna konstrukcja odporna na trudy użytkowania oraz komfortowe systemy nośne sprawdzą się w każdym terenie, również w wymagających górach. Dwie-trzy niezależne komory oraz wiele zewnętrznych i wewnętrznych kieszeni pozwoli odpowiednio rozmieścić ekwipunek zapewniając do niego szybki dostęp. Zewnętrzne punkty mocowania umożliwią podwieszenie dodatkowego wyposażenia. Zawsze będzie możliwość podpięcia camelbaka. Niektóre plecaki taktyczne o większej pojemności mają również kieszeń na czekan oraz możliwość podwieszenia nart, rakiet śnieżnych oraz raków. Na górskie wyprawy polecamy m.in.: plecaki Wisport Sparrow II 30L, Wisport Zipperfox 40L, czy Wisport Raccoon 65L.