Noże składane serrated

Nóż składany o ząbkowanym ostrzu, folder serrated.

Noże składane serrated to funkcjonalne foldery ratownicze, taktyczne oraz EDC, które doskonale sprawdzają się w zastosowaniach taktycznych i survivalu, ratownictwie oraz w codziennym użytkowaniu i turystyce. Noże z ostrzem ząbkowanym przeznaczone są do cięcia np.: lin, pasów, taśm nylonowych, twardych tworzyw, czy grubych włóknistych materiałów. W takim zastosowaniu mają wyższą skuteczność cięcia niż gładka krawędź tnąca. Noże składane mogą mieć ostrze ząbkowane na całej długości krawędzi tnącej lub na jej fragmencie, jedynie od strony rękojeści. Do ostrzenia wymagają specjalnych ostrzałek, najczęściej w formie pręta o odpowiednim przekroju.
Są to praktyczne noże do zastosowania w warunkach terenowych, które w wielu sytuacjach mogą skutecznie zastąpić nóż z ostrzem gładkim. Modele o ząbkowanym fragmencie ostrza oferują dostęp do dwóch rodzajów krawędzi tnącej w jednym nożu, jedynie w niewielkim stopniu ograniczając użyteczność ostrza gładkiego.
Noże o głowni typu serrated mogą mieć różną budowę, design oraz wykończenie, w zależności od m.in. zakresu zadań do jakiego zostały zaprojektowane. Wiele modeli wyposażonych będzie w skuteczną blokadę ostrza oraz w antypoślizgowe okładziny rękojeści zapewniające stabilny chwyt w każdych warunkach. Mogą być otwierane na różne sposoby: za pomocą kołków na głowni, nacięcia na paznokieć, flippera, czy otworu w głowni. Zastosowanie łożyska kulkowego znacznie ułatwia otwarcie ostrza. Większość posiada mocny klips umożliwiający skuteczne zamocowanie noża o rant kieszeni lub w organizerze bez ryzyka jego zgubienia.