Noże harcerskie

Finka, nóż dla harcerza i skauta.

Nóż harcerski, czyli finka jest niezbędnym, osobistym wyposażeniem każdej harcerki i harcerza. Finka wywodzi się od skandynawskiego noża myśliwskiego puukko. W klasycznej postaci ma głownię wykonaną ze stali nierdzewnej ze szlifem Scandi osadzoną w rękojeści z drewna lub kości. Cechą charakterystyczną finki jest ostrze o długości 10-12 cm oraz dwa lub jeden jelec znajdujące się u nasady rękojeści. W komplecie z klasyczną finką zawsze jest skórzana pochwa. Tradycyjna finka harcerska choć pochodzi od noży puukko - podobny kształt głowni, szlif Scandi itp. - jest praktycznym nożem ogólnoużytkowym, ale nie jest typowym nożem myśliwskim, czy traperskim. Stąd jako nóż o wszechstronnym użytkowaniu doskonale sprawdza się w harcerstwie.
Nowoczesne noże harcerskie na pierwszy rzut oka wyglądem nie przypominają klasycznej finki. Często jedyne podobieństwo to głownia ze stali nierdzewnej oraz szlif Scandi lub płaski. Nóż dla harcerza w nowoczesnej odsłonie posiada rękojeść z tworzywa o dobrych właściwościach antypoślizgowych oraz wygodnym i bezpiecznym chwycie. Wiele modeli w komplecie ma praktyczną pochwę z tworzywa. Taki nóż może być bardziej praktyczny na harcerskim obozie. Rękojeść o właściwościach antypoślizgowych podnosi bezpieczeństwo podczas użytkowania noża w warunkach terenowych, a razem z pochwą nie są podatne na wpływ wody czy wilgoci.
Nóż harcerski niezależnie, w tradycyjnej, czy w nowoczesnej postaci jest niezbędnym elementem ekwipunku każdej harcerki i harcerza. Bez własnego noża trudno będzie wykonać wiele koniecznych prac na obozie lub na zlocie, a pożyczanie może być kłopotliwe. Mało kto będzie dysponował drugim nożem, a własny też może być potrzebny w każdej chwili. Wielu harcerzy, co jest naturalne, jest związanych ze swoim nożem, który ma dla nich wartość sentymentalną. Dbają o swój nóż, konserwują go, często też wykonują własne zdobienia. Poświęcają mu dużo czasu, aby był w idealnym stanie zawsze gotowy do użycia.
Dobry nóż harcerski powinien być funkcjonalny, wygodny i bezpieczny w użytkowaniu oraz praktyczny w przenoszeniu. Oferować dobre właściwości tnące, długo trzymać ostrość i być łatwym do ostrzenia w warunkach terenowych. Taki nóż doskonale sprawdzi się podczas wszelkich prac na obozie, zlocie lub na rajdzie. Będzie niezbędny przy założeniu obozu, przygotowaniu posiłku, szykowaniu i rozpaleniu ogniska. Wykonana totem oraz inne precyzyjne zadania. Sprawdzi się w wielu innych codziennych czynnościach.