Śpiwory turystyczne

Nocowanie w terenie bez odpowiedniego śpiwora może być trudnym doświadczeniem, nawet w cieplejszej porze roku. Nocą temperatura się obniża, jest wyraźnie chłodniej również po bardzo ciepłym dniu, dodatkowo może dojść większa wilgotność, słaba izolacja od podłoża i przy nieodpowiednim śpiworze szybko obniży się komfort cieplny, trudno jest zasnąć i wypocząć przed kolejnym dniem. Owszem w ciepłym klimacie, czy nawet latem w naszych warunkach można nie używać śpiwora, ale zawsze należy go mieć pod ręką w ekwipunku. Niewłaściwy dobór śpiwora na nocowanie w chłodniejszej porze roku, może spowodować szybkie wychłodzenie organizmu, osłabienie, a nawet zagrożenie zdrowia czy życia. Dlatego właściwie dobrany śpiwór, pod kątem m.in. klimatu czy pory roku, przewidywanych minimalnych temperatur, czy osobistego odczuwania komfortu cieplnego to absolutna podstawa bezpiecznego, wygodnego i komfortowego nocowania w terenie.

Na obóz lub biwak, a także na „nocki w lesie” proponujemy trwałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów o dobrych parametrach użytkowych śpiwory Snugpak z wypełnieniem syntetycznym oraz wkładki do śpiworów i pokrowce Bivvi.

Śpiwór turystyczny

Przeznaczony jest do rekreacyjnego użytkowania. Ma zapewnić bezpieczny i komfortowy sen podczas biwaku. Śpiwory turystyczne mogą mieć wypełnienie puchowe lub syntetyczne. W turystycznym zastosowaniu wypełnienie syntetyczne może być bardziej praktyczne. Zmoczone niewiele traci ze swoich właściwości, może być często prane. Śpiwór z wypełnieniem syntetycznym jest też tańszy w zakupie od puchowego o tych samych parametrach, choć zajmuje większą objętość i jest cięższy. Wybierając śpiwór należy brać pod uwagę zakres temperatur do jakich jest przeznaczony, materiał zewnętrzny z jakiego jest uszyty, jego kształt (koperta, mumia), typ i parametry wypełnienia oraz funkcjonalność (np.: zamek prawy-lewy, kieszonki wewnętrzne, kołnierz termiczny). Wszystkie oferowane przez nas śpiwory Snugpak doskonale sprawdzą się w turystyce. Na letnie biwaki proponujemy śpiwór Snugpak Jungle Bag oraz Snugpak Nautilus. W przejściowej porze roku doskonale sprawdzą się śpiwory Snugpak The Sleeping Bag oraz Snugpak Navigator. Na zimowe biwaki polecamy Snugpak Sleeper Lite, Sleeper Extreme oraz śpiwory Softie Elite 4 i Softie Elite 5.

Śpiwór ekspedycyjny, wyprawowy

Przeznaczony jest do użytku w ekstremalnych warunkach pogodowych podczas długich wypraw, zapewniając bezpieczny sen. Śpiwory ekspedycyjne wykonane są z doskonałej jakości materiałów o najwyższych parametrach użytkowych. Wypełnieniem śpiworów wyprawowych jest np. puch gęsi o wysokiej sprężystości 750-850 cuin oraz proporcji puchu min. 90/10. Jedną z najważniejszych zalet naturalnego puchu jest zdolność „wiązania”, czyli zatrzymywania i magazynowania powietrza. Dzięki temu puch zatrzymuje ciepło wytwarzane przez organizm i izoluje od zimna. Tutaj lepiej wypada puch gęsi niż kaczy. Im wyższa proporcja puchu do pierza (choć nigdy nie da się pozyskać 100% czystego puchu), tym lepsza sprężystość (cuin), czyli większa zdolność do wiązania powietrza wewnątrz puchu, a w rezultacie lepsze parametry izolacyjne śpiwora. Ponadto śpiwór puchowy jest lekki i doskonale się kompresuje, po spakowaniu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i jest wygodniejszy w transporcie od śpiworów z wypełnieniem syntetycznym. Materiał, z którego uszyty jest śpiwór wyprawowy musi być wytrzymały i odporny na uszkodzenia, rozdarcia, czy rozerwanie, oddychający - sprawnie odprowadzający wilgoć na zewnątrz oraz wodoodporny - zapobiegający przedostawaniu się wilgoci do środka. Śpiwory wyprawowe szyte są z np. z Microtexu, czy Quantum. Najczęściej wykonywane są na indywidualne zamówienie pod konkretnego użytkownika.

Śpiwór wojskowy na bushcraft i survival

Na wypadzie bushcraftowo-survivalowym doskonale sprawdzają się śpiwory wojskowe Snugpak. Wykonane z wytrzymałych materiałów, odpornych na wilgoć, z syntetycznym wypełnieniem, które nawet mokre zachowuje większość swoich parametrów. Ponadto w swojej kolorystyce idealnie wpisują się w leśne klimaty. Niektóre modele posiadają wzmocnienie w stopach, są przystosowane do spania w butach. Na letnie ciepłe noce oraz wyjazd w tropiki polecamy ważący jedynie 900 g śpiwór Snugpak Jungle Bag o temperaturze komfortu 7°C, który może służyć również jako kołdra. W przejściowej porze roku doskonale sprawdzają się śpiwory Snugpak: Navigator, The Sleeping Bag, Softie Elite 2, czy zajmujący bardzo mało miejsca po spakowaniu śpiwór Special Forces 1. Na zimowe biwaki polecamy popularne śpiwory Snugpak Expedition i Extreme oraz Softie Elite 5.

Śpiwór dla dzieci

Dostosowany jest do wzrostu dziecka. Posiada prostokątny kształt o jednakowej szerokości, dzięki czemu nie krępuje ruchów podczas snu. Śpiwory dla dzieci przeznaczone są do użytku w cieplejszej porze roku. Pozwalają biwakować całą rodziną. Oferujemy śpiwór dla dzieci Snugpak Basecamp Explorer Kids, zapewniający komfortowy sen w chłodną letnią noc. Śpiwór ma syntetyczne wypełnienie z włókien Isofibre, które nawet mokre zachowują większość swoich właściwości. Śpiwór posiada kołnierz termiczny i ściągany kaptur, a całkowicie rozpięty staje się ciepła kołdrą.

Pokrowce na śpiwory typu Bivvi

Jest to bardzo lekkie schronienie-pokrowiec na śpiwór, doskonałe na wypady survivalowe. Redukuje utratę ciepła oraz chroni śpiwór przed wpływem wody i wilgoci, podnosząc komfort snu. Bivvi można samodzielnie stosować bez dodatkowej osłony (tarp, namiot) jedynie przy stabilnej pogodzie, ponieważ nie tworzy zamkniętego schronienia i nie zabezpiecza całkowicie przed deszczem. Świetnie sprawdza się jako pokrowiec zabezpieczający śpiwór podczas nocowania np. w szałasie z gałęzi lub w innej naturalnej osłonie oraz śpiąc bezpośrednio pod „gołym niebem”. Może być stosowane jako dodatkowa izolacja śpiwora podczas klasycznego biwakowania w namiocie lub pod tarpem. Pokrowiec Bivvi można użytkować przez cały rok. W cieplejszej porze roku można spać bezpośrednio w Bivvi, nie używając śpiwora.
Oferujemy wysokiej jakości profesjonalne pokrowce Bivvi brytyjskiej firmy Snugpak w klasycznej oraz przedłużonej wersji XL. Wykonane z Paratex-u Light zapewniają wodoodporność na poziomie 5000 mm słupa wody oraz bardzo dobrą oddychalność. Proponujemy klasyczny Snugpak Bivvi Bag oraz Snugpak Special Forces Bivvi Bag z centralnie umieszczonym zamkiem ułatwiającym korzystanie z pokrowca.

Wkładki do śpiworów

Pozwalają dłużej utrzymać wnętrze śpiwora we właściwym stanie. Pasują do większości śpiworów oraz posiadają specjalne zaczepy zapobiegające przesuwaniu się wkładki podczas snu. Są przyjemne w dotyku, zapewniają miły sen i poprawiają komfort termiczny. W ciepłe letnie noce mogą być używane samodzielnie, bez śpiwora. W naszej ofercie posiadamy wkładki do śpiworów Snugpak Polycotton Liner, Paratex Liner oraz Silk Liner. Wszystkie są bardzo lekkie, a po spakowaniu mieszczą się w dłoni.