Pasy taktyczne

Pasy taktyczne to element oporządzenia umożliwiający wygodne przenoszenie najbardziej potrzebnego wyposażenia. Przenoszony na pasie nóż, latarka, czy zasobnik z zestawem przetrwania zawsze będzie szybko dostępny. Właściwie podpiętych na pasie elementów wyposażenia nie stracimy i będziemy mogli użyć ich w awaryjnej sytuacji. Dostępnych jest wiele rodzajów pasów taktycznych różniących się budowę, przeznaczeniem oraz sposobem użytkowania.

Pas wojskowy

Klasyczny pas wojskowy wykonany jest z naturalnej skóry oraz posiada metalową klamrę. Jest wygodny do noszenia na co dzień i pasuje do różnych stylizacji. Może być również używany na mniej wymagających wyjściach w teren. Odpowiednia szerokość oraz grubość pasa pozwala na wygodne przenoszenie niedużego obciążenia. Pas nie będzie się załamywał i zaginał, a to oznacza, że nie będzie uwierał podczas marszu. Na skórzanym pasie wojskowym można przenosić np.: średni nóż survivalowy, apteczkę, mały zestaw przetrwania, czy latarkę taktyczną. Pas skórzany przeznaczony jest do klasycznego noszenia w szlufkach spodni.

Lekki pas taktyczny

Lekki pas taktyczny, jak sama nazwa wskazuje to pas o lekkiej i prostej (miękkiej) konstrukcji przeznaczony do klasycznego noszenia w szlufkach spodni. Posiada prostą w obsłudze klamrę, która pewnie blokuje pas w wybranym położeniu. Cechuje go łatwa regulacja obwodu oraz wygoda użytkowania. Lekki pas taktyczny doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu oraz przy wyjściach w teren. Ze względu na małą sztywność może być w niewielkim stopniu obciążany. Sprawdzi się przy podwieszeniu małego, lekkiego noża z ostrzem stałym, foldera, latarki, małej apteczki itp. Niektóre modele lekkich pasów taktycznych wykonane są bez elementów metalowych, co ułatwia przechodzenie przez bramki bezpieczeństwa. Polecamy lekki pas taktyczny Helikon UTL Urban Tactical Belt.

Pas taktyczny na survival i bushcraft

Pas survivalowy to praktycznie każdy rodzaj pasa taktycznego, od lekkiego (mękkiego) do sztywnego. Może być noszony w szlufkach spodni lub jako pas zewnętrzny na wierzchniej warstwie odzieży. Pas na survival należy dobrać w zależności od np.: ilości (wagi) oporządzenia, które ma przenosić, planowanych zadań w terenie, czy sposobu założenia pasa (w szlufkach czy zewnętrzny). Największą wytrzymałość mają pasy sztywne. Są odporne na zaginanie i załamywanie, dlatego mogą mieć podwieszoną sporą wagę oporządzenia. Pasy sztywne nawet mocno obciążone są wygodne w użytkowaniu. Pas survivalowy powinien posiadać bezpieczną klamrę, całkowicie zabezpieczoną przed przypadkowym wypięciem. Wtedy nie będzie możliwości stracenia ekwipunku przenoszonego na pasie, w tym zestawu przetrwania. Na bushcraftowym wypadzie do lasu, podobnie jak w survivalu sprawdzą się różne rodzaje pasów taktycznych. Jednak najbardziej klimatyczne będą pasy wykonane z naturalnej skóry. Niezależnie od szerokości, rodzaju skóry z jakiej powstały, czy sposobu wykończenia pasy skórzane idealnie wpisują się w bushcraftową stylizację. Na survival i bushcraft polecamy pasy taktyczne Bayonet i Helikon.

Zewnętrzne pasy taktyczne

Specjalnym rodzajem pasów taktycznych są pasy zewnętrzne. Przeznaczone są do zakładania na wierzchnią odzież i w zależności od rodzaju umożliwiają podpięcie sporej wagi wyposażenia, bez odczucia zbytniego ciężaru przenoszonego tym sposobem ekwipunku. Zalety pasów zewnętrznych łatwo docenić w chłodniejszej porze roku oraz zimą. Aby dobyć nóż, latarkę lub inny podpięty do pasa podstawowy ekwipunek nie trzeba sięgać pod wierzchnią odzież, czy do plecaka. Zewnętrzne pasy w zależności od przeznaczenia dzieli się na miękkie, półsztywne i sztywne. Te ostatnie to najwyższej klasy zewnętrzne pasy taktyczne, bardzo trwałe, niesamowicie wytrzymałe, a przy tym wygodne oraz zawsze wyposażone w profesjonalną, bezpieczną klamrę, która jest całkowicie zabezpieczona przed przypadkowym wypięciem. Polecamy zewnętrzne pasy taktyczne polskiej firmy Bayonet.