Krzesiwa

Krzesiwo to jeden z najprostszych sposobów rozpalenia ognia w każdych warunkach. Dobre krzesiwo daje mocne iskry o wysokiej temperaturze, które bez problemu podpalą odpowiednio przygotowaną rozpałkę w każdej sytuacji. Aby uzyskać iskry wystarczy po pręcie krzesiwa energicznie przeciągnąć materiał twardszy od krzesiwa. Może być nim blaszka iskrownik - często będąca w komplecie z krzesiwem, nóż z grzbietem głowni przystosowanym do współpracy z krzesiwem oraz analogicznie każde inne narzędzie z „twardej stali”. W awaryjnej sytuacji do krzesania iskier można wykorzystać również materiał pozyskany w terenie, np.: kawałek szkła, blaszkę stalową o ostrej krawędzi, czy ostry fragment twardego kamienia - granitu, gnejsu, łupka, bazaltu, czy marmuru.

Krzesiwo survivalowe

Niezawodne krzesiwa survivalowe powstają w Szwecji. Zostały zaprojektowane na potrzeby szwedzkiej armii. Są sprawdzone, skuteczne i niezawodne. Posiadają największy pręt krzeszący i skuteczny stalowy iskrownik. Wytwarzają mocne, grube iskry o temperaturze prawie 3000°C. Prawidłowo używane zawsze rozpalą ogień w każdych warunkach pogodowych, niezależnie od wysokości. Wystarczą na ponad 12.000 krzesań. To legendarne krzesiwa Light My Fire BioArmy. Ich mniejsza wersja Light My fire BioScout różni się jedynie wielkością pręta, natomiast jest tak samo niezawodna. Oba krzesiwa mają wbudowany w uchwyt gwizdek alarmowy, ponadto po zmroku iskry przez nie wytwarzane mogą również służyć jako sygnalizacja alarmowa – są widoczne z ponad kilometra. Podobnie niezawodne krzesiwa survivalowe produkują kolejne szwedzkie firmy Wildo i Hultafors. Wildo wytwarza krzesiwa z iskrownikiem również w dwóch rozmiarach: Wildo Fire Flash Pro Large oraz Wildo Fire Flash Pro Small. Natomiast Hultafors oferuje 10-cio cm długości krzesiwo FireSteel FS. Mniejsze krzesiwa Wildo i Light My Fire mogą pełnić funkcję krzesiwa zapasowego i wchodzić w skład zestawów przetrwania.

Krzesiwo turystyczne

Skutecznie rozpali ogień w typowych warunkach pogodowych, również zimowych. W bardziej ekstremalnych warunkach ich użycie może być nieskuteczne. Dobrze sprawdzają się w turystyce: na wypadzie do lasu, na biwaku, podczas górskiej wędrówki, czy wycieczki rowerowej. Polecane krzesiwa turystyczne to m.in.: krzesiwo Schrade SCHFS1, krzesiwo Helikon Scout Mk2, krzesiwo MHF Army, czy krzesiwo Fosco.

Krzesiwo magnezowe

Krzesiwo magnezowe składa się z bloczku magnezji, pręta krzeszącego oraz ewentualnie iskrownika. Po starciu warstwy magnezji na przygotowaną podpałkę należy zakrzesać iskry. Paląca się wysoką temperaturą magnezja ułatwia zapalenie podpałki i szybkie rozpalenie ognia. Dobrej jakości krzesiwo magnezowe jest skutecznym sposobem rozpalenia ognia w praktycznie każdych warunkach. Takie krzesiwo produkuje Helikon-Tex - Krzesiwo magnezowe US Army. W naszej ofercie posiadamy również krzesiwo magnezowe BCB Striker Fire Flint oraz MFH Army.

Nóż z krzesiwem

Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie umożliwiające przenoszenie noża razem z krzesiwem. Oba elementy: krzesiwo i przedmiot do krzesania iskier twardszy od krzesiwa (w tym wypadku nóż) są w jednym miejscu, nie trzeba ich „szukać” w ekwipunku w razie potrzeby. Skuteczność rozpalenia ognia przez taki zestaw szczególnie w trudnych warunkach będzie zależeć przede wszystkim od: jakości krzesiwa oraz… umiejętności krzeszącego. Gotowe zestawy noża z krzesiwem oferuje wielu producentów. Można je podzielić ze względu na dwa sposoby mocowania (przenoszenia krzesiwa razem z nożem): krzesiwo jest integralną częścią noża - tak mocowane krzesiwo mają np. noże turystyczne ogólnego przeznaczenia: nóż Mora Companion Spark, czy nóż Light My Fire FireKnife. W obu przykładach uchwyt krzesiwa jest integralną częścią rękojeści. Drugim sposobem przenoszenia krzesiwa razem z nożem jest umieszczenie go w kieszeni pochwy lub zamocowanie na pochwie np. za pomocą dulki. Taki sposób przenoszenia krzesiwa przy nożu oferuje wielu producentów np.: Schrade z modelami SCHF36, SCHF38,SCHF52M, Gerber Ultimate Survival, czy Mora Bushcraft Survival. Mocowanie krzesiwa na pochwie można wykonać również we własnym zakresie. Tutaj nie ma ograniczeń, każdą pochwę do noża można do tego celu dostosować.