Saperki

Mocna saperka może być przydatna nie tylko podczas wyprawy, ale również na biwaku , czy obozie. Dysponując saperką ułatwimy sobie wykonanie wielu codziennych obozowych czynności. Ostre krawędzie niektórych saperek świetnie nadają się do karczowania krzaków lub małych drzewek, takiej saperki można używać jak maczety lub toporka. Niektóre modele saperek mają na boku ząbki tworzące piłę do przecinania korzeni lub gałęzi. Saperki najczęściej mają konstrukcję składaną na trzy, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w ekwipunku. Natomiast klasyczną konstrukcją jest stalowa łopatka osadzona w drewnianym trzonku. Saperkę warto również dołączyć do wyposażenia samochodu i przewozić ją na stałe np. w bagażniku na wypadek nieprzewidzianej sytuacji w podróży.

Saperka składana

Jej konstrukcja umożliwia złożenie, aby w czasie transportu zajmowała jak najmniej miejsca. Po rozłożeniu i zastosowaniu blokady saperką można wydajnie pracować. Wiele modeli umożliwia ustawienie łopatki pod kątem 90° do uchwytu, aby móc używać saperki jako motyki. Saperka składana jest bardzo wygodna do przenoszenia w terenie oraz do przewożenia w samochodzie.
Oferujemy saperki składane idealne do zastosowania w terenie. Saperka Schrade SCHSH1Telescoping Folding Shovel wykonana jest z wytrzymałej stali węglowej 1055, posiada składany uchwyt, który można zablokować w pięciu pozycjach. Natomiast saperka Badger Outdoor dzięki ząbkom na boku może być używana jako piła do cięcia gałęzi.

Saperka wojskowa, survivalowa

Saperka o mocnej konstrukcji, wytrzymała na trudy użytkowania. Posiada łopatkę najczęściej z hartowanej stali węglowej dodatkowo zabezpieczoną czarną powłoką chroniącą przed korozją i odblaskami. Przeważnie ma konstrukcję składaną z ergonomicznym antypoślizgowym uchwytem. Klasyczna wersja saperki wojskowej ma trzonek wykonany z twardego drewna. Dołączony pokrowiec umożliwia umocowanie saperki do ekwipunku.
Przykładem składanej saperki survivalowej jest oferowana przez nas saperka Gerber Folding Shovel wykonana z hartowanej stali, umożliwiająca ustawienie łopatki w dwóch położeniach. Natomiast saperka Cold Steel Special Forces Shovel to mocne narzędzie wzorowane na saperce używanej przez Specnaz. Posiada hartowaną łopatkę osadzoną klasycznie w drewnianym trzonku.

Saperka bushcraftowa

Klasyczna saperka osadzona w drewnianym trzonku, doskonale pasująca do bushcraftowego ekwipunku. Na bushcraftowe wypady proponujemy ręcznie kutą saperkę wykonaną z zahartowanej stali sprężynowej 51CrV4 o grubości 2,5 mm osadzoną w trzonku z robinii akacjowej. Saperka produkowana jest w małopolskiej Dębowej Kuźni i posiada w komplecie ręcznie szytą pochwę z naturalnej skóry. Dzięki ostrym krawędziom saperki można również używać do karczowania krzaków lub rąbania gałęzi o średnicy kilku cm. Idealnie sprawdzi się na wypadzie do lasu.

Saperka turystyczna

Poręczna i praktyczna, lekka saperka do zastosowań w turystyce, doskonała na biwak, kemping, czy wypad na ryby. Często ma składaną konstrukcję oraz pokrowiec ułatwiający spakowanie. Niezbędny element ekwipunku podczas biwakowania w terenie. W zastosowaniach outdoorowych sprawdzi się wykonana ze stali nierdzewnej saperka MFH Army z piłą na jednym boku oraz mała składana łopatka Fosco.