Nerki taktyczne

Nerki to specjalny rodzaj niezależnych kieszeni lub organizerów z własnym pasem nośnym. Najczęściej nerki noszone są w pozycji biodrowej lub ukośnie zawieszone przez ramię. Są wygodne w terenie oraz do noszenia na co dzień. Pomieszczą podstawowy drobny ekwipunek, np.: latarkę, folder, multitool, czy notes, który będzie łatwo dostępny oraz rzeczy osobiste: portfel, dokumenty, klucze itp.

Nerki taktyczne

Nerki taktyczne występują w różnych rozmiarach oraz mogą mieć różną budowę. Często mają trzy niezależne komory, w tym jedną ukrytą od strony ciała. W komorze środkowej jest organizer, w niektórych modelach wyjmowany, umożliwiający indywidualną konfigurację. Zewnętrzne punkty mocowania umożliwiają podpięcie dodatkowego ekwipunku. Wiele modeli ma wypinany pas nośny, dzięki czemu mogą być np. mocowane do plecaka. Nerki taktyczne są przeznaczone do przenoszenia szybko dostępnego wyposażenia. Ukryta kieszeń doskonale sprawdza się do przenoszenia rzeczy osobistych. Nerki taktyczne wykonane są z wytrzymałych materiałów np. cordury, w maskujących kolorach, od frontu mają panel do identyfikacji. Są wygodnym sposobem na przenoszenie drobnego ekwipunku, o ile nie będą kolidowały z pasem biodrowym plecaka lub innym oporządzeniem. Pomimo funkcji organizera większość nerek taktycznych nie nadaje się do zabudowy zestawu przetrwania - ich własny pas nośny nie zabezpiecza całkowicie przed przypadkowym wypięciem, co skutkowałoby straceniem zestawu przetrwania. Jako komorę pod zestaw przetrwania można rozważyć modele umożliwiające odpięcie własnego pasa nośnego oraz pozwalające zawiesić nerkę na klasycznym pasie w spodnich lub zewnętrznym pasie z bezpieczną klamrą. Nerki taktyczne sprawdzą się na wypadach do lasu, w góry, w harcerstwie i survivalu oraz zastosowaniach taktycznych. Oferujemy nerki taktyczne Helikon Bandicoot i Helikon Possum.

Nerki turystyczne, EDC

Nerki turystyczne i EDC mogą być „ucywilizowanymi wariantami” znanych taktycznych modeli. Mają dokładnie te same cechy i zastosowanie, co ich militarny pierwowzór. Różnią się jedynie kolorystyką, która ma cywilne barwy. Doskonale sprawdzą się do noszenia na co dzień w mieście, w podróży, czy na wycieczce. Pomieszczą najbardziej przydatne przedmioty w codziennych sytuacjach oraz rzeczy osobiste.