Menażki

Praktyczne i funkcjonalne naczynia, które w warunkach polowych pozwolą komfortowo przygotować oraz spożyć posiłek. Menażki mają składaną konstrukcję, dzięki czemu zajmują zdecydowanie mniej miejsca w ekwipunku w porównaniu do pojedynczych naczyń. Najczęściej składają się z 2-3 lub więcej różnych naczyń, czy pojemników. Menażki wykonane ze stali lub aluminium mogą być używane do podgrzewania czy gotowania posiłków. Modele z tworzywa są znacznie lżejsze, ale służą jedynie do spożycia posiłku - również gorącego - bez możliwości jego bezpośredniego podgrzania.

Menażki harcerskie, wojskowe

Klasyczne składane menażki wykonane ze stali. Składają się z 2 lub 3 naczyń. Pozwalają wygodnie podgrzać i spożyć posiłek w terenie. Są wytrzymałe oraz łatwe do czyszczenia w warunkach polowych. Mają przystępną cenę, natomiast są cięższe od naczyń aluminiowych. Doskonale sprawdzają się na biwaku lub obozie, gdzie najczęściej waga zabieranego ekwipunku nie jest priorytetowa. Polecamy klasyczną menażkę 3-częściową ze stali nierdzewnej Helikon.

Menażki turystyczne aluminiowe

Są znacznie lżejsze od stalowych, przez co bardziej praktyczne do zabrania na wędrówkę, wypad w góry oraz w każdej sytuacji, gdy zamierzamy dużo przemieszczać się w terenie. Wszystkie pozwalają na gotowanie czy podgrzanie jedzenia oraz jego wygodne spożycie. Warto wybierać naczynia z izolowanymi rączkami - mniejsze ryzyko przypadkowego oparzenia dłoni podczas gotowania lub zdejmowania z ognia - oraz naczynia, które będą stabilnie stały na kuchence. Menażki aluminiowe są łatwe do czyszczenia, a wiele modeli pokrytych jest od wewnątrz warstwą zapobiegającą przywieraniu potraw podczas gotowania. Menażki wykonane z czystej blachy aluminiowej doskonale sprawdzą się w turystyce, harcerstwie czy na kempingu. Do bardziej intensywnego użytkowania oraz na wypady w trudniejsze warunki polecamy menażki wykonane z aluminium anodyzowanego. Są bardzo trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i warunki pogodowe. Polecamy zestawy naczyń turystycznych Optimus Terra Weekend HE Cookset, Optimus Terra Solo Cookset oraz Rockland Travel Pro

Menażki turystyczne z tworzywa

Największymi zaletami menażek wykonanych z tworzywa jest niska waga, przystępna cena oraz szeroka gama kolorystyczna. Są praktyczne i wygodne podczas spożywania posiłków. Mogą być używane do spożywania gorących posiłków oraz zalewania gorącą wodą posiłków liofilizowanych. Natomiast nie nadają się do bezpośredniego podgrzewania posiłków. Warto wybierać menażki wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, które nie zawierają szkodliwych związków np. BPA. Nowością są menażki wykonane z biotworzyw pochodzenia naturalnego, które powstają na bazie włókien drzewnych, trzciny cukrowej czy kukurydzy. Biotworzywa mają znacznie mniejszy ślad węglowy oraz są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Menażki z tworzywa są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w terenie nie zamierzają gotować lub będą gotować w innym naczyniu, nie bezpośrednio w menażce. Świetnie sprawdzają się na wyjściu do lasu, na górskim trekkingu, na wycieczce oraz w pracy. Stanowią osobiste naczynia, w sytuacji gdy możemy korzystać ze wspólnie przygotowywanych posiłków, np.: na biwaku lub kempingu. Polecamy menażki z biotworzywa Light My Fire Meal Kit Bio i Light My Fire Pack’n Eat Kit Bio oraz zestawy Wildo Camp-a-box Light i Camp-a-box Complete.

Turystyczne pojemniki na żywność

Pojemniki na żywność są dobrym rozwiązaniem, gdy zamierzamy przygotować w terenie ciepły posiłek ze świeżych składników zabranych z domu. Sprawdzą się, gdy na wędrówkę, czy wycieczkę zabierzemy danie wcześniej przygotowane w domu lub kanapki, owoce oraz kawałek ciasta. Dzięki szczelnemu zamknięciu pozwalają bezpiecznie przenosić żywność, tak aby jej nie zabrudzić i nie zabrudzić pozostałego ekwipunku. Do przenoszenia żywności nadaje się również wiele menażek turystycznych. Natomiast warto pamiętać, że nie wszystkie produkty spożywcze można bezpiecznie przenosić w plecaku tak, aby się nie zepsuły, szczególnie podczas ciepłej, słonecznej pogody. Polecamy pojemniki na żywność wykonane ze stali nierdzewnej Rockland Lunch Box Sirius M i Sirius L.