Zestawy survivalowe

W każdym ekwipunku na wypad lub wyprawę w teren powinien znaleźć się zestaw survivalowy (zestaw przetrwania) na sytuacje awaryjne. Jest to zestaw koniecznych i przydatnych przedmiotów, które powinny umożliwić wybrnięcie (przetrwanie) nieprzewidzianej, awaryjnej sytuacji w terenie nawet w przypadku całkowitej utraty pozostałego ekwipunku.

W skład zestawu przetrwania powinny wchodzić tylko i wyłącznie przedmioty pewne i sprawdzone w działaniu w trudnych warunkach. Dotyczy to szczególnie wszystkich podstawowych elementów zestawu przetrwania. Nie mogą się w nim znaleźć przedmioty przypadkowe, których użyteczność nie została wcześniej sprawdzona. Nie powinny się też w nim znaleźć przedmioty spełniające jedynie kryterium „są małe i lekkie”. Przedmioty przypadkowe, nie "przetestowane" mogą właśnie zawieść w awaryjnej sytuacji.

Elementy tworzące zestaw przetrwania powinny być przenoszone razem w jednym miejscu np.: zamknięte w organizerze lub puszce przetrwania, w taki sposób aby ich nie stracić w żadnej sytuacji oraz aby były szybko dostępne. Zestaw przetrwania powinien być przenoszony ”bezpośrednio na ciele”, tzn. zawieszony na pasie klasycznie przechodzącym przez szlufki spodni lub na pasie zewnętrznym wyposażonym w bezpieczną klamrę. Ideą zestawu przetrwania jest, aby pozostał z uczestnikiem wyprawy nawet w sytuacji całkowitej utraty ekwipunku. Stąd nie może być przenoszony w plecaku, torbie lub podpięty do nich na zewnątrz.

Elementy zestawu przetrwania powinny być dobierane indywidualnie, podobnie jak główny ekwipunek, na daną wyprawę, szczególnie jeżeli będzie to wypad w trudne warunki. Kryteria doboru elementów zestawu przetrwania to m. in.: cel i zakres działań, długość trwania wyprawy, miejsce oraz trudności terenowe, klimat, pora roku oraz zagrożenia i awaryjne/niebezpieczne/inne sytuacje jakie mogą się zdarzyć i przewidywany czas dotarcia ekip ratowniczych w razie wypadku. Oczywiście można przygotować również kilka zestawów przetrwania na bardziej typowe wypady w teren lub na inne sytuacje, w których często uczestniczymy. Mogą to być „gotowce” jak np.: zestaw przetrwania na 2-3 dniowy wypad w sezonie letnim, miejski zestaw przetrwania, zestaw awaryjny na rower, ucieczkowy zestaw samochodowy, czy zestaw na awaryjne sytuacje podczas długodystansowych biegów lub marszów terenowych.

Zestaw przetrwania

W każdym zestawie przetrwania powinny się znaleźć: zapasowe ostrze, latarka, min. 3 sposoby rozpalenia ognia (np. krzesiwo, zapałki survivalowe, zapalniczka) oraz min. 3 różne rozpałki,  lusterko sygnalizacyjne i gwizdek ratunkowy, zapasowy kompas, mały wkład medyczny, folia NRC, tabletki do odkażania wody, kawałek mocnej linki oraz drutu, karabińczyk, elementy naprawcze (np. taśma wodoodporna, elementu do spinania, kawałek kleju na gorąco), kartki wodoodporne i ołówek itp. Zamknięte i posegregowane w organizerze lub puszce przetrwanie będą szybko dostępne.

Zestaw survivalowy

Na rynku są dostępne gotowe zestawy survivalowe kierowane do szerokiego grona turystów, osób uprawiających różną aktywność outdoorową, czy początkujących adeptów survivalu. Mają różną zawartość i są skompletowane pod kątem konkretnej aktywności terenowej. Pomogą wybrnąć z awaryjnej sytuacji na górskim szlaku, w lesie, na wycieczce lub w podróży.
W naszej ofercie posiadamy gotowe zestawy survivalowe firmy BCB np. zestaw survivalowy Mountain Survival Tin przeznaczony dla osób wybierających się na górskie wycieczki, zestaw przetrwania Combat Survival Kit dla miłośników survivalu. Dla młodszych survivalowców proponujemy np. zestaw przetrwania My First Survival Kit.

Puszka survivalowa

Puszka survivalowa to metalowy pojemnik szczelnie zamykany, który można wykorzystać do zabudowy zestawów przetrwania. Wielkość puszki survivalowej można dobrać do swoich potrzeb. Puszka survivalowa bardziej sprawdzi się do mniej rozbudowanych zestawów przetrwania, ze względu na trudności z czytelnym posegregowaniem zawartości. Polecamy puszkę survivalową Helikon Survival Tin Box. Do zabudowy bardziej rozbudowanych zestawów przetrwania polecamy organizery i kieszenie taktyczne wyposażone w wiele wewnętrznych przegród i kieszonek, np.: Maxpedition EDC Pocket Organizer, Maxpedition Mini Pocket Organizer, Condor Pocket Pouch lub Helikon SERE Pouch.