Poncza

Zapewnienie sobie skutecznej ochrony przed przemoczeniem to podstawa nie tylko udanego wypoczynku, ale również sprawnego funkcjonowania podczas przemieszczania się w terenie i bytowania w leśnym obozie. Praktycznie na każdy wypad do lasu lub w góry, a na pewno na wielodniową wyprawę do plecaka trzeba zapakować odzież przeciwdeszczową. Może to być dobra kurtka przeciwdeszczowa oraz ewentualnie spodnie odporne na przemoczenie. Innym rozwiązaniem jest dołączenie do ekwipunku poncza. Ponczo ma tę zaletę, że ochroni zarówno uczestnika wyprawy, jak i przenoszony przez niego ekwipunek - plecak, czy torbę itp., choć oczywiście nie w każdej sytuacji. Nie każdy plecak zmieści się pod konkretne ponczo. Dobre ponczo jest całkowicie wodoodporne oraz zapewnia właściwą oddychalność. Spakowane zajmuje niewiele miejsca w plecaku oraz nie obciąża zbytnio ekwipunku. Warto na wyjście w teren zabrać dobrej jakości ponczo przeciwdeszczowe, szczególnie w okresie mniej stabilnej pogody.

Ponczo survivalowe, wojskowe, harcerskie

Ponczo survivalowe jest wytrzymałe i odporne na rozdarcie oraz uszkodzenie, wykonane z lekkiego, oddychającego materiału. Bez obawy może być używane podczas przedzierania się przez gęste krzaki. Podklejane szwy zapewniają całkowitą wodoszczelność. Ponczo survivalowe posiada wiele praktycznych rozwiązań np.: dużą kieszeń z przodu, centralną kieszeń na dłonie, czy rękawy zakończone ściągaczami. Ponczo wojskowe ochroni również przenoszony ekwipunek, nawet dość duży plecak. Zapewnia właściwą oddychalność podczas ruchu. Niektóre poncza survivalowe mają możliwość podpięcia dodatkowego ocieplacza. Jest wygodne do spakowania, zmieści się nawet w kieszeni udowej spodni. Ponczo wojskowe występuje w uniwersalnym rozmiarze. Na survival, bushcraft, dla harcerza oraz na wypad do lasu i w góry polecamy ponczo Snugpak Enhanced Patrol Ponczo oraz ponczo Helikon.

Ponczo turystyczne

Ponczo turystyczne dostępne jest na rynku w wielu modelach oraz szerokiej kolorystyce. Niektóre chronią jedynie przed niewielkim deszczem oraz mogą łatwo ulec rozerwaniu czy uszkodzeniu. Poszukując poncza turystycznego warto wybrać model posiadający podklejane szwy, zapięcia pozwalające zwęzić pelerynę podczas marszu oraz zapięcia pod szyją ułatwiające zakładanie i wentylację. Istotne jest, aby ponczo wykonane było z wytrzymałego i oddychającego materiału zapewniającego całkowitą wodoodporność, np. grubego poliestru.

Ponczo z ocieplaczem

Ponczo z ocieplaczem to rozwiązanie chroniące przed deszczem oraz chłodem. Wypinany ocieplacz można używać samodzielnie, jako ochronę przed chłodem, wiatrem i wilgocią, w każdej sytuacji. Dobra oddychalność zapewnia właściwy komfort w marszu. Ocieplacz założony pod ponczo zapewnia całkowitą ochronę przed deszczem oraz ochronę przed wychłodzeniem. Doskonały zestaw podczas deszczowej, wietrznej i chłodnej pogody. Polecamy ocieplacz do poncza Snugpak Insulated Poncho Liner.