Krzesiwa i Rozpalanie ognia

Rozpalenie ognia na wypadzie czy wyprawie survivalowej to konieczna, podstawowa umiejętność każdego kto udaje się w teren. Każdego dnia wędrówki potrzeba zagotować wodę, czy przygotować ciepły regeneracyjny posiłek. Ponadto mogą się zdarzyć sytuacje awaryjne, również ekstremalne, gdzie skuteczne rozpalenie i podtrzymanie ognia może decydować o przeżyciu uczestników danej wyprawy.
Warto znać zasady pozyskania odpowiedniego materiału do rozpalenia i podtrzymania ognia, posiadać praktyczne umiejętności oraz mieć zawsze przy sobie niezawodne, skuteczne w każdych warunkach terenowych i pogodowych podpałki i krzesiwa.
Oferujemy renomowane, niezawodne i sprawdzone w każdej pogodzie Krzesiwa survivalowe czołowych producentów Light My Fire Wildo, oryginalne krzesiwo magnezowe US Army oraz krzesiwa turystyczne znanych producentów: Fosco, MFH, czy BCB. W naszej ofercie posiadamy również outdoorowe noże z krzesiwem Mora Companion Spark,  Mora Eldris Neck Knife Kit oraz Light My Fire FireKnife  - szwedzkie zestawy dostępne w kilku wariantach kolorystycznych. Ofertę uzupełniają zapałki survivalowe i zapalniczki oraz naturalne rozpałki w formie drzewnych szczapek.

Krzesiwo survivalowe

Niezawodne krzesiwa survivalowe powstają w Szwecji. Zostały zaprojektowane na potrzeby szwedzkiej armii. Są sprawdzone, skuteczne i niezawodne. Posiadają największy pręt krzeszący i skuteczny stalowy iskrownik. Wytwarzają mocne, grube iskry o temperaturze prawie 3000°C. Prawidłowo używane zawsze rozpalą ogień w każdych warunkach pogodowych, niezależnie od wysokości. Wystarczą na ponad 12.000 krzesań. To legendarne krzesiwa Light My Fire BioArmy. Ich mniejsza wersja Light My fire BioScout różni się jedynie wielkością pręta, natomiast jest tak samo niezawodna. Oba krzesiwa mają wbudowany w uchwyt gwizdek alarmowy, ponadto po zmroku iskry przez nie wytwarzane mogą również służyć jako sygnalizacja alarmowa – są widoczne z ponad kilometra. Podobnie niezawodne krzesiwa survivalowe produkują kolejne szwedzkie firmy Wildo i Hultafors. Wildo wytwarza krzesiwa z iskrownikiem również w dwóch rozmiarach: Wildo Fire Flash Pro Large oraz Wildo Fire Flash Pro Small. Natomiast Hultafors oferuje 10-cio cm długości krzesiwo FireSteel FS. Mniejsze krzesiwa Wildo i Light My Fire mogą pełnić funkcję krzesiwa zapasowego i wchodzić w skład zestawów przetrwania.

Krzesiwo turystyczne

Skutecznie rozpali ogień w typowych warunkach pogodowych, również zimowych. W bardziej ekstremalnych warunkach ich użycie może być nieskuteczne. Dobrze sprawdzają się w turystyce: na wypadzie do lasu, na biwaku, podczas górskiej wędrówki, czy wycieczki rowerowej. Polecane krzesiwa turystyczne to m.in.: krzesiwo Schrade SCHFS1, krzesiwo Helikon Scout Mk2, krzesiwo MHF Army, czy krzesiwo Fosco.

Krzesiwo magnezowe

Krzesiwo magnezowe składa się z bloczku magnezji, pręta krzeszącego oraz ewentualnie iskrownika. Po starciu warstwy magnezji na przygotowaną podpałkę należy zakrzesać iskry. Paląca się wysoką temperaturą magnezja ułatwia zapalenie podpałki i szybkie rozpalenie ognia. Dobrej jakości krzesiwo magnezowe jest skutecznym sposobem rozpalenia ognia w praktycznie każdych warunkach. Takie krzesiwo produkuje Helikon-Tex - Krzesiwo magnezowe US Army. W naszej ofercie posiadamy również krzesiwo magnezowe BCB Striker Fire Flint oraz MFH Army.

Nóż z krzesiwem

Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie umożliwiające przenoszenie noża razem z krzesiwem. Oba elementy: krzesiwo i przedmiot do krzesania iskier twardszy od krzesiwa (w tym wypadku nóż) są w jednym miejscu, nie trzeba ich „szukać” w ekwipunku w razie potrzeby. Skuteczność rozpalenia ognia przez taki zestaw szczególnie w trudnych warunkach będzie zależeć przede wszystkim od: jakości krzesiwa oraz… umiejętności krzeszącego. Gotowe zestawy noża z krzesiwem oferuje wielu producentów. Można je podzielić ze względu na dwa sposoby mocowania (przenoszenia krzesiwa razem z nożem): krzesiwo jest integralną częścią noża - tak mocowane krzesiwo mają np. noże turystyczne ogólnego przeznaczenia: nóż Mora Companion Spark, czy nóż Light My Fire FireKnife. W obu przykładach uchwyt krzesiwa jest integralną częścią rękojeści. Drugim sposobem przenoszenia krzesiwa razem z nożem jest umieszczenie go w kieszeni pochwy lub zamocowanie na pochwie np. za pomocą dulki. Taki sposób przenoszenia krzesiwa przy nożu oferuje wielu producentów np.: Schrade z modelami SCHF36, SCHF38,SCHF52M, Gerber Ultimate Survival, czy Mora Bushcraft Survival. Mocowanie krzesiwa na pochwie można wykonać również we własnym zakresie. Tutaj nie ma ograniczeń, każdą pochwę do noża można do tego celu dostosować.

Zapałki survivalowe

Rozpalą ogień w niesprzyjających warunkach pogodowych. Kilka zapałek survivalowych powinno wchodzić w skład zestawu przetrwania, jako alternatywny sposób rozpalenia ognia w sytuacji awaryjnej. Odpalają się od każdej szorstkiej powierzchni, działają nawet mokre. Palą się długo mocnym płomieniem dając wysoką temperaturę ułatwiającą zapalenie rozpałki. Polecamy zapałki survivalowe BCB Survival Matches Mk3 wykonane według specyfikacji NATO.

Zapalniczki

Dobrej jakości zapalniczka, odporna na wilgoć szybko rozpali ogień w terenie. Może być noszona na co dzień podpięta do kluczy lub w zestawie EDC. Zapalniczkę jako alternatywny sposób rozpalenia ognia w sytuacji awaryjnej warto dołączyć do zestawu przetrwania. Polecamy benzynową zapalniczkę odporną na wilgoć True Utility Fire Stash+.

Rozpałki naturalne

Właściwie przygotowana i użyta podpałka nie tylko przyspieszy rozpalenie ognia, ale w większości przypadków w ogóle go umożliwi. W terenie można pozyskać wiele bardzo dobrych rozpałek naturalnych. Wystarczy wspomnieć o tych łatwo dostępnych, bardzo skutecznych i najbardziej popularnych. Kora brzozy, żywica, smolne szczapki, czy patyki pierzaste, nawet mokre szybko rozpalą ogień. Do rozpalenia ognia w terenie można wykorzystać również podpałki pochodzenia naturalnego, ale wymagające wcześniejszego przygotowania, np.: hubka naturalna, czy hubka z bawełny (bawełna zwęglona). Właściwie spreparowane są bardzo skutecznymi podpałkami. Hubka naturalna powstaje przez wysuszenie, a następnie pocięcie w cienki plastry i rozdrobnienie owocników najczęściej hubiaka pospolitego lub czyreni ogniowej. Hubka naturalna jest używana od zarania ludzkości do dziś przy rozpalaniu ognia za pomocą łuku ogniowego. Hubka z bawełny powstaje przez zwęglenie kawałka tkaniny bawełnianej, czyli w procesie spalania bawełny zamkniętej w pojemniku z dostępem minimalnej ilości powietrza. Nie jest to skomplikowany proces i można go wykonać samodzielnie, w efekcie otrzymując bardzo skuteczną rozpałkę także na sytuacje awaryjne.

Rozpałki chemiczne i inne

Dostępnych jest wiele podpałek, które mogą być użyte do rozpalenia ognia również w sytuacji awaryjnej. Generalnie są to małe przedmioty, wiec mogą być przenoszone na stałe w plecaku oraz dołączone do zestawu przetrwania jako alternatywny sposób podtrzymania ognia w razie nieprzewidzianej sytuacji. Do tej grupy podpałek można zaliczyć np.: kostki paliwowe do kuchenek, rozpałki do kominka, czy własnoręcznie wykonane podpałki z wacików kosmetycznych nasączone stearyną.