Siekiery

Siekiera lub toporek to przydatne narzędzie podczas biwakowania, czy kempingu. Pozwoli sprawnie przygotować większe ilości opału na długie biesiadowanie przy ognisku. Na wypadzie do lasu mała, poręczna siekiera znajdzie zastosowanie w wielu pracach obozowych, nie obciążając zbytnio podczas wędrówki. W pracach przy domu lub w ogrodzie pomocne będą również większe uniwersalne siekiery.

Siekiera na bushcraft

Na wypadzie bushcraftowym najlepiej sprawdzają się siekiery o masie głowicy 0,5-0,8 kg. Klasyczna siekiera bushcraftowa jest ręcznie wykonana tradycyjnymi metodami z wysokiej jakości stali węglowej. Wielokrotne kucie sprawia, iż stal zagęszcza się, przez co głowica staje się wyjątkowo twarda i wytrzymała. Trzonek siekiery bushcraftowej zawsze jest drewniany, wykonany z twardego drewna np. hikory, a osłona ostrza uszyta jest naturalnej skóry. Taką siekierę można wygodnie przenosić na pasie, w plecaku, czy wykorzystując przelotowe kieszenie w torbach bushcraftowych. Doskonale sprawdza się w pracach obozowych, budowie schronienia, szykowaniu drewna na opał oraz w różnych pracach twórczych w drewnie.
Na bushcraftowe wypady polecamy ręcznie kute siekiery Hultafors z trzonkami z hikory, np.: siekierę Hultafors H006, o masie głowicy 600 g, czy siekierę o krótkim trzonku (23,5 cm) bardzo łatwą do spakowania i zabrania w teren Hultafors Hatchet Mini Agelsjon 0,5 z serii Premium.

Toporek survivalowy

Mocny, kompaktowy toporek wykonany w całości z jednego kawałka stali lub posiadający głowicę osadzoną w wytrzymałym trzonku z tworzywa o dobrych właściwościach antypoślizgowych, nie zawiedzie na survivalowym wypadzie. Toporek survivalowy może pełnić również funkcję młotka, przeciwna strona głowni jest wtedy tępo zakończona umożliwiając wbijanie gwoździ. Niektóre modele mają chowane w trzonku krzesiwo. Pochwa osłaniająca głowicę pozwala na przenoszenie toporka na pasie lub podpięcie go do plecaka. Toporek survivalowy to wytrzymałe narzędzie, w wielu sytuacjach zastępujące duży nóż, o znacznie większych możliwościach zastosowania. Często dołączany do ekwipunku, szczególnie na ekstremalne wyprawy.
W naszej ofercie posiadamy mocne toporki na wypady survivalowe. Kompaktowy full-tang Gerber Pack Hatchet z pochwą z nylonu umożliwiającą przenoszenie na pasie oraz podpięcie do ekwipunku. Natomiast większy toporek o wadze 600 g Schrade SCAXE-2 z głowicą wykonaną ze stali nierdzewnej 3Cr13 pokrytą warstwą tytanu posiada w zestawie krzesiwo chowane w rękojeść.

Toporek turystyczny

Kompaktowy toporek do uniwersalnych zastosowań w turystyce. Niezbędny na obozie, biwaku, czy podczas krótkiego wypadu na biesiadę przy ognisku nad wodą lub za miastem. Pozwoli szybko i bezpiecznie przygotować drewno na ognisko, można go wykorzystać również do innych prac na biwaku. Dzięki małym rozmiarom może być również na stałe przewożony w samochodzie na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji w podróży.
Oferujemy 500 gramowe uniwersalne toporki turystyczne Mora Camping Axe w dwóch wersjach kolorystycznych. Ponadto ciekawym rozwiązaniem są zestawy: toporek z nożem chowanym w trzonek Gerber Gator Combo Axe, czy Schrade Mini Axe Saw Combo 1100052 - toporek z piłą składaną, również chowaną w trzonek.

Siekiera uniwersalna

Duża siekiera do rąbania, rozłupywania oraz karczowania o masie głowicy ponad 0,8 kg. Długi trzonek, odpowiednie wyważenie oraz masa głowicy pozwali rozłupać duży klocek, czy pień drzewa. Doskonale sprawdza się przy domu, można nią sprawnie przygotować większą ilość drewna na opał lub do kominka. Ze względu na wagę oraz wymiary niezbyt poręczna do zabrania w teren, choć warta rozważenia podczas dłuższego obozowania w jednym miejscu.
Proponujemy niezawodne klasyczne, ręcznie kute duże siekiery Hultafors, doskonałe do rąbania większych klocków drewna, np. siekierę Hultafors HY10-1,2 SV o masie głowicy 1200 g i trzonku z hikory.