Noże typu Neck

Neck knife, nóż na szyję lub do noszenia przy ciele.

Nóż typu neck to mały i lekki nóż do zawieszenia na szyi. Neck knife przeznaczony do survivalu będzie miał zawsze konstrukcję full tang oraz często rękojeść typu otwartego, zmniejszającą wagę noża. Otwartą rękojeść można opleść parakordem, przez co uzyskamy wygodniejszy chwyt oraz dostęp do kawałka linki w sytuacji awaryjnej. Nóż na szyję ogólnego przeznaczenia do użytku turystycznego znacznie częściej ma typową, pełną rękojeść, w którą wchodzi jedynie trzpień głowni. Taka budowa powoduje, że nóż ma mniejszą wytrzymałość niż full tang, jednak wystarczającą do zastosowań turystycznych.
Typowy neck knife ma płaski kształt ułatwiający ukrycie noża. Zawieszony na szyi jest nie widoczny oraz nie przeszkadza w różnych czynnościach i podczas marszu. Jest też łatwo i szybko dostępny. Nóż typu neck ze względu na małe wymiary może być również przenoszony na pasie w pozycji na płask.
Praktycznie każdy mały full tang może być przenoszony na szyi o ile jego pochwa umożliwia przewleczenie linki. Jednak najbardziej wygodne do noszenia na szyi są full tangi z otwartą rękojeścią. Typowa pełna rękojeść zawsze zwiększa wagę oraz gabaryty noża, może też sprawiać pewien dyskomfort. Parakord, na którym jest zawieszony nóż musi być zawsze zakończony bezpiecznym węzłem, bez możliwości samoczynnego rozwiązania się, co mogłoby skutkować zgubieniem noża.
Nóż na szyję na wyprawie pełni często funkcję noża zapasowego. W przypadku utraty podstawowego noża lub jego uszkodzenia oraz w innej sytuacji awaryjnej musi zapewnić wykonanie przynajmniej podstawowych zadań. Stąd noże typu neck używane w survivalu mają konstrukcją full tang. Mimo niewielkich rozmiarów i małej wagi pozwalających na wygodę przenoszenia na szyi są odpowiednio wytrzymałe i niezawodne. Taka jest istota noża zapasowego - nie może zawieść właśnie w sytuacji przetrwania.
Noże typu neck mogą również pełnić funkcję podstawowego narzędzia na wypadzie. Jeżeli zakres zadań i charakter wyprawy nie wymaga zabrania większego noża jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie zmniejszające również wagę ekwipunku. W takiej sytuacji zapasowy nóż też będzie neckiem, z tym ze „ten główny” przenosi się np. na pasie na płask, a zapasowy na szyi.
Neck knife doskonale sprawdza się jako nóż EDC do noszenia na co dzień. Jego małe rozmiary sprawiają, że w miejskim użytkowaniu jest wygodny do noszenia, łatwy do ukrycia i nie widoczny dla osób postronnych. Jednocześnie jest szybko dostępny w każdej sytuacji.