Noże myśliwskie

Nóż dla myśliwych, na polowanie.

Nóż myśliwski z ostrzem stałym to podstawowe narzędzie na polowaniu. Prawie zawsze wykonany jest ze stali nierdzewnej całkowicie odpornej na korozję, dzięki czemu jest łatwy do utrzymania w czystości. Cechą charakterystyczną noży myśliwskich jest wysoka ostrość oraz możliwość prowadzenia precyzyjnych cięć. Często wykonane są jako full tang, taka budowa znacznie wzmacnia wytrzymałość noża oraz podnosi jego walory użytkowe. Noże myśliwskie najczęściej mają głownię o profilu Clip-Point, Drop-Point lub Bowie. Rękojeść powinna zapewniać wygodny i bezpieczny chwyt oraz umożliwiać długą pracę nożem bez zmęczenia dłoni.
Nóż myśliwski ma za zadanie sprawić upolowaną zwierzynę. Jest używany m.in. do skórowania i porcjowania mięsa. Może być ogólnego przeznaczenia lub mieć kształt dostosowany do konkretnej czynność np. skórowania. Ponad to nóż myśliwski ogólnego przeznaczenia umożliwia również wykonanie wielu innych czynności na polowaniu. Przeważnie jest średniej wielkości nożem z głownią nie przekraczającą 15cm długości. Nóż o większej głowni nie zapewni dobrej precyzji cięcia, przez co może np. uszkodzić skórę podczas sprawiania zwierzyny.

Noże dla myśliwych mają różny kształt i design. Klasyczne noże na polowanie mają rękojeść z drewna lub poroża, często z przekładkami np. mosiężnymi lub stalowymi. Przenoszone są w skórzanej pochwie. Mają niepowtarzalny wygląd i są ozdobą niejednej kolekcji myśliwskiej, choć poprzez zastosowane naturalne materiały, drewno i skórę wymagają więcej konserwacji. Noże myśliwskie o nowoczesnym designie najczęściej mają głownię wykonaną ze stali nierdzewnej osadzoną w rękojeści z tworzywa. Antypoślizgowe właściwości rękojeści zapewniają stabilny i bezpieczny chwyt w każdym warunkach. Doskonale sprawdzają się również jako noże ogólnoużytkowe na polowaniu.