Lista produktów marki Lansky

Lansky, USA

Lansky to znany amerykański producent zestawów ostrzących, ostrzałek ręcznych, noży oraz akcesoriów do ostrzenia. Markę w 1979 roku założył Arthur Lansky Levine, który zaprojektował system ostrzący umożliwiający ostrzenie noży z zadanym kątem ostrzenia. Produkt okazał się hitem sprzedaży i przyczynił się do rozwoju marki. Obecnie Lansky oferuje wiele modeli ostrzałek m.in.: stacjonarne systemy ostrzące o kilku kątach ostrzenia, z wymiennymi kamieniami o różnej gradacji, klasyczne ostrzałki ręczne diamentowe i ceramiczne, czy ostrzałki ręczne o kilku układach kątowych. Ofertę marki Lansky uzupełniają noże składane oraz akcesoria do ostrzenia. Ostrzałki Lansky to wysoka jakość wykonania oraz ciekawy design. Są funkcjonalne, a właściwie używane profesjonalnie i prawidłowo naostrzą każdy nóż. Wiele modeli to kieszonkowe ostrzałki, idealne do zabrania w teren. Niektóre ostrzałki są przeznaczone do konkretnych narzędzi np.: do noży o ząbkowanych ostrzach, czy do siekier.

Lansky systemy ostrzące, ostrzałki stacjonarne do noży

Lansky oferuje doskonałe stacjonarne systemy ostrzące. Znacznie ułatwiają proces przywracania ostrości roboczej, bez ryzyka zmiany kąta ostrzenia. Posiadają kilka wymiennych kamieni ostrzących, w zależności od modelu ceramicznych lub diamentowych, o różnych gradacjach. Używanie ich w odpowiedniej kolejności umożliwia przeprowadzenie pełnego procesu ostrzenia. Poszczególne modele stacjonarnych zestawów ostrzących przeznaczone są do użytku amatorskiego lub dla profesjonalistów.

Lansky ostrzałki ręczne do noży i narzędzi

Ostrzałki ręczne Lansky mogą mieć kształt tradycyjnej osełki, pręta lub sztabki, bądź kompaktowej ostrzałki wygodnej do uchwycenia w dłoni. Materiałem ściernym może być kamień naturalny, ceramika, diament, czy węglik spiekany.
Ostrzałki ręczne Lansky w kształcie tradycyjnej osełki wykonane są np. z kamienia naturalnego lub z korundu. Mogę mieć różną gradację. Służą do klasycznego ostrzenia „z ręki”, przez co wymagają trochę wprawy, aby zachować właściwy kąt ostrzenia. Niektóre mogą być używane tylko na mokro z wodą lub olejem do ostrzenia. Dobierając właściwie poszczególne gradacje przy pomocy kamieni naturalnych lub ceramicznych można wyprowadzić nawet bardzo spracowane ostrze. Tradycyjne osełki Lansky mogą być używane do ostrzenia noży oraz innych narzędzi z ostrą krawędzią tnącą: maczet, szpadli, saperek, kos itp. Do ostrzenia siekier i toporków Lansky oferuje specjalną ceramiczną osełką ręczną w kształcie krążka o dwóch gradacjach. Ze względu na naturalną kruchość, podatność na złamania i wagę kamienie ostrzące nie są polecane do zabierania w teren. Doskonale sprawdzają się do przywracania ostrości roboczej nożom i narzędziom w domu lub w warsztacie.
Ostrzałki breloki to niewielkie pręty wykonane z twardej ceramiki zakończone gumowymi nakładkami ułatwiającymi chwyt podczas ostrzenia. Są bardzo lekkie i wyposażone w możliwość podpięcia do ekwipunku, stad wygodne do zabrania w teren. Ostrzałki breloki Lansky mogą być używane do szybkiego podostrzenia noża. Wymagają zachowania właściwego kąta ostrzenia.
Ręczne ostrzałki diamentowe Lansky występują w formie pręta lub sztabki diamentowej. Niektóre modele mają składaną konstrukcję, gdzie pręt/sztabka chowana jest na czas transportu do rękojeści. Dostępne są w różnych gradacjach. Ostrzałki diamentowe Lansky wymagają ostrzenia „z ręki” i trochę wprawy, aby utrzymać właściwy kąt ostrzenia. Nie wymagają natomiast moczenia w wodzie. Diament jako bardziej twardy materiał agresywniej zbiera ostrze, przez co sam proces ostrzenia jest zdecydowanie szybszy w porównaniu do ostrzałek ceramicznych. Ostrzałki diamentowe polecane są do noży taktycznych i survivalowych wykonanych z „twardej” stali. Niektóre modele ostrzałek diamentowych Lansky, dzięki swojej konstrukcji mogą być zabierane w teren, aby na bieżąco podostrzać nóż.
Ostrzałki ręczne Lansky o kątowych układach V umożliwiają szybkie podostrzenie noża w domu lub w terenie. Posiadają jeden lub kilka układów V o stałych kątach ostrzenia. Materiałem ściernym może być np. węglik spiekany. Są wygodne do uchwycenia i proste w użyciu, bez ryzyka zmiany kąta ostrzenia. Niektóre modele posiadają dodatkowy pręt ceramiczny lub diamentowy do finalnego wyprowadzenia ostrza. Modele o kilku układach V z typowymi kątami ostrzenia przeznaczone są do ostrzenia wszystkich rodzajów noży. Dzięki zwartej, mocnej konstrukcji są wygodne i praktyczne do zabrania w teren.

Ostrzałki Lansky do noży ząbkowanych

Marka Lansky oferuje ostrzałki przeznaczone do noży z ostrzem ząbkowanym. Są to ostrzałki ceramiczne lub diamentowe w formie pręta, którego kształt pasuje do ząbków noża. Ostrzałki Lansky do noży ząbkowanych to m.in.: TR600, LTRSP, LTRIM oraz zestaw ostrzący LKCPR.

Lansky akcesoria do ostrzenia

Lansky oferuje również akcesoria do ostrzenia m.in.: olej do ostrzenia, mocowania, kamienie wymienne i dodatkowe prowadnice do zestawów ostrzących.