Lista produktów marki Opinel

Opinel, Francja

Opinel to tradycyjne noże składane oraz noże kuchenne produkowane od ponad 130 lat w okolicy miejscowości Chambery u podnóża Alp. Charakteryzują się niepowtarzalnym wyglądem, prostą i niezawodną konstrukcją oraz wysoką jakością wykonania. Klasyczne noże Opinel mają głownię osadzoną w drewnianej rękojeści, która może być wykonana z różnych, często egzotycznych gatunkach drewna. Głownia z płaskim szlifem powstaje ze stali węglowej lub modyfikowanej stali nierdzewnej Sandvik 12C27. Opinel to lekkie, praktyczne noże, o bardzo dobrych właściwościach tnących, idealne do codziennych czynności. Są rozpoznawalne i cenione na całym świecie.
Historia marki Opinel sięga 1890 roku, kiedy jej założyciel Joseph Opinel zaprojektował pierwszy nóż. Jego kształt wywodził się z prostych noży pasterskich używanych ówcześnie do codziennych czynności. Od tego czasu noże Opinel produkowane są nieprzerwalnie w miejscowości Chambery, a tradycyjne metody produkcji były przekazywane kolejnym pokoleniom. Od niemal samego początku Joseph Opinel produkował noże w różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy mógł dopasować nóż do swoich potrzeb. Kolejne rozmiary noży, od najmniejszego oznaczył numerami od 1 do 12. Ten prosty system bardzo dobrze się sprawdził, dlatego Opinel do dziś w taki sposób oznacza swoje noże. W 1909 roku na nożach Opinal pojawiło się charakterystyczne logo producenta korona i dłoń z trzema palcami skierowanymi do góry, które jest wyznacznikiem najwyższej jakości. W 1911 roku na międzynarodowej wystawie alpejskiej w Turynie Opinel zdobył złoty medal za kolekcję noży składanych oraz innych noży i narzędzi, które były w tym czasie produkowane. Od tego wydarzenia marka Opinel rozpoczęła swój dynamiczny rozwój. W 1955 roku opracowano i opatentowano prostą i skuteczną blokadę ostrza znaną pod nazwą Virobloc i używaną do dziś. Znacznie podniosła bezpieczeństwo użytkowania noży Opinel, zapobiegając przypadkowemu złożeniu się ostrza podczas pracy. Wystarczy otworzyć nóż oraz lekko obrócić metalowy pierścień, aby zablokować ostrze. Po 45 latach w 2000 roku blokada Virobloc została zmodyfikowana, dodano małe nacięcie w pierścieniu blokujące ostrze w pozycji zamkniętej. Od tego czasu pozwala bezpiecznie przenosić nóż w kieszeni lub plecaku bez ryzyka skaleczenia lub uszkodzenie ubrania czy ekwipunku. W 2006 roku Opinel powrócił do produkcji noży i akcesoriów kuchennych, a w roku 2012 wypuścił na rynek pierwszy model z polimerową rękojeścią.
Opinel to wyjątkowo uniwersalne, praktyczne i trwałe noże, doskonale sprawdzające się w turystyce, codziennym użytkowaniu, w kuchni i ogrodzie. Modele z klasyczną drewnianą rękojeścią polecane są miłośnikom bushcraftu oraz wszystkim ceniącym sobie produkty powstałe z naturalnych materiałów. Bezpieczne noże z zaokrąglonym czubkiem przeznaczone są dla dzieci, a noże z polimerową rękojeścią są idealne na górskie wędrówki i wyprawę survivalową. Właściwie konserwowane pozostaną sprawne przez długie lata.

Klasyczne noże składane, scyzoryki Opinel

Noże Opinel to klasyczne scyzoryki z drewnianą rękojeścią. Są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych noży na świecie. Wyglądem praktycznie niewiele się różnią od pierwszych noży Josepha Opinela. Posiadają głownię ze stali węglowej lub nierdzewnej osadzoną w klasycznej rękojeści z drewna bukowego odpornego na warunki atmosferyczne. Noże oznaczone numerami od 6 do 13 wyposażone są w blokadę Virbloc. Z czasem na bazie klasycznych modeli powstawały wersje różniące się drewnem używanym na rękojeść oraz sposobem wykończenia. W szerokiej ofercie znajdują się modele z rękojeścią np. z drewna: grabu, bukszpanu, dębu, orzecha oraz drzewa oliwnego. W serii Luxury na rękojeść używane jest drewno egzotyczne np. padouk, beli, heban, Snake Wood, czy Black Palm. Powstają noże o kolorowych rękojeściach (seria Colorama), o rękojeściach z grawerowanymi motywami (seria Nature, Animalia) oraz z przewleczonym rzemieniem (seria Adventure).

Opinel My First, bezpieczny, pierwszy nóż dla dziecka

Opinel My First to bezpieczny pierwszy nóż dla dziecka. Posiada zaokrąglony czubek znacznie podnoszący poziom bezpieczeństwa, blokadę Virobloc zapobiegającą przed przypadkowym złożeniem się ostrza oraz rękojeść dobraną do dłoni dziecka. Jest to doskonałe narzędzie do nauki bezpiecznego posługiwania się nożem.

Noże i narzędzia bushcraftowe, traperskie i dla harcerzy

Klasyczny Opinel to ceniony przez miłośników bushcraftu oraz harcerzy nóż do lasu. Doskonale pracuje w drewnie oraz bardzo dobrze sprawdza się podczas typowych prac obozowych. Jest trwały i niezawodny na wyprawie do lasu. Dzięki swojemu kształtowi wywodzącemu się od prostych noży pasterskich oraz drewnianej rękojeści idealnie wpisuje się w leśne bushcraftowe klimaty. Na bushcraft, wyprawę traperską, czy leśny obóz najczęściej wybierane są modele o rozmiarze 7-10 z rękojeścią pozostawioną w naturalnym kolorze drewna, z którego została wykonana. Również składane piły Opinel z drewnianą rękojeścią są często wybierane na wypad bushcraftowy.

Noże myśliwskie oraz dla wędkarzy

Noże Opinel bardzo dobrze sprawdzają się jako lekki, składany nóż myśliwski. Ich kształt i zastosowanie wywodzi się od noży pasterskich, które używane były do codziennych czynności w tym również sprawiania zwierzyny, porcjowania mięsa czy skórowania. Dzięki płaskiemu szlifowi, wysokiej ostrości i precyzji cięcia doskonale nadają się do wykorzystania przy sprawianiu upolowanej zwierzyny oraz do innych prac podczas polowania. Dla wędkarzy oraz wszystkich sprawiających samodzielnie świeże ryby Opinel przygotował noże Slim do filetowania. Są to noże składane o bardzo ostrym, wąskim i długim ostrzu, o małej grubości głowni osadzonej w drewnianej rękojeści. Idealnie nadają się do oczyszczenia i wyfiletowania ryby, a wyjątkowa ostrość zapewnia wysoką precyzję cięcia. Dzięki składanej konstrukcji są praktyczne i wygodne do zabrania w teren i sprawienia ryby na miejscu. Mogą być również używane na co dzień w kuchni.

Etui, ostrzałki, akcesoria do noży Opinel

Opinel to nie tylko producent znanych i cenionych noży i narzędzi, ale również wielu akcesoriów do ich konserwacji. Etui wykonane z syntetycznej oraz naturalnej skóry pozwolą bezpiecznie przenosić nóż w terenie bez ryzyka zgubienia lub uszkodzenia. Ostrzałki naturalne i stalki przywrócą ostrość roboczą każdego noża, a specjalny olej zakonserwuje ostrze i nasmaruje części ruchome w nożu.

Noże i akcesoria kuchenne Opinel

W 2006 roku Opinel powrócił do produkcji noży i akcesoriów kuchennych. W swojej ofercie posiada wiele modeli noży kuchennych uniwersalnego przeznaczenia, noże kuchenne specjalne oraz dodatkowe narzędzia i akcesoria pozwalające na sprawne przygotowanie posiłków. Wiele modeli noży kuchennych osadzonych jest w rękojeści z naturalnego drewna. Noże kuchenne Opinel cechują się funkcjonalnością, wysoką ostrością i wygodą użytkowania. Są niezbędne w każdej kuchni.

Noże i narzędzia ogrodnicze Opinel

Opinel to również producent narzędzi ogrodniczych. Piły do drewna, specjalne noże oraz sekatory to podstawowe narzędzia każdego ogrodnika. Tradycyjnie wykonane narzędzia osadzone są w drewnianych rękojeściach. Składane piły do drewna oraz noże sierpaki doskonale nadają się do pielęgnacji roślin. Świetnie sprawdzają się również na klasycznym bushcraftowym wypadzie do lasu.

Nowoczesne noże turystyczne z polimerową rękojeścią

W 2012 roku Opinel przedstawił swój pierwszy nóż turystyczny z polimerową rękojeścią, która dzięki właściwościom antypoślizgowym zapewnia większe bezpieczeństwo pracy w trudnych warunkach. Niektóre modele mają dodatkowe funkcje np.: wbudowany gwizdek, hak ratowniczy, czy zestaw bitów. Wszystkie posiadają blokadę Virobloc oraz bazują na rozwiązaniach z klasycznych modeli. Doskonale nadają się na wypad w góry oraz do noszenia na co dzień.

Opinel No.12 Explore nóż składany na survival

Opinel No.12 Explore to duży składany nóż na wypady w teren oraz survival. Posiada blokowane ostrze o wysokich właściwościach tnących i łatwości ostrzenia w warunkach terenowych. Antypoślizgowa rękojeść zapewnia stabilny chwyt nawet mokrą dłonią. W rękojeści mieści się głośny gwizdek alarmowy, krzesiwo oraz hak ratowniczy.

Noże Opinel z limitowanej serii dla kolekcjonerów

Wiele modeli noży Opinel powstaje w limitowanych seriach, które są poszukiwane przez kolekcjonerów. Mogą one dotyczyć np.: specjalnego wykończenia noża lub powstania serii dla upamiętnienia danego wydarzenia. Są produkowane w niewielkich ilościach, przez co stają się ozdobą niejednej kolekcji.

Noże Luxury - praktyczny prezent dla bliskiej osoby

Noże Opinel w wersji Luxury powstają z najwyższą dbałością o detale. Głownia z wysokiej jakości stali nierdzewnej często jest wypolerowana na wysoki połysk oraz osadzona w pięknie wyglądającej rękojeści z egzotycznego drewna. Nóż prezentuje się wyjątkowo, a ponad to zapakowany jest w eleganckie pudełko prezentowe. W modelu Opinel No.8 Chaperon, każdy egzemplarz jest niepowtarzalny, jego rękojeść powstała z połączenia kilku rodzajów drewna egzotycznego. Noże Opinel Luxury są doskonałą propozycją na prezent dla bliskiej osoby.